Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Vitaminler Forumundan Sintigrafi Neden Çekilir - sintigrafi uygulaması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sintigrafi Neden Çekilir - sintigrafi uygulaması

  Reklam
  Sintigrafi Neden Çekilir?

  Sintigrafi insan vücudundaki hücrelerin metabolizmaları ve biyolojik aktivitelerine giren radyoaktif maddelerin kullanılmasına dayanır.Sintigrafi bir çeşit görüntüleme ve film çekimidir.

  Sintigrafi gizli enfeksiyonların tespit edilmesi için oldukça yararlı bir yöntemdir.

  Transplantasyonun ardından organın atılması tetkiki için yarar sağlar. böbreğin, karaciğerin, pankreasın ve de akciğerlerin transplantasyonlarının ardından organlardaki fonksiyon sintigrafi ile tespit edilmektedir. Azalan fonksiyonlar, organın reddinin göstergesidir.
  Sintigrafinin uygulanabilmesi için özel kurulan oldukça gelişmiş olan laboratuarlara gerek olduğundan ve de uzman elemanların az olmasından ülkemizde sadece büyük merkezler ile sınırlıdır. Hastaya zararı olmayan, basitçe uygulanmakta olan ve de hızlı sonuca ulaşılan bu yöntem zaman geçtikçe daha da yayılmaktadır.


  Paylaş
  Sintigrafi Neden Çekilir - sintigrafi uygulaması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Son yıllarda tıp sektöründeki büyük gelişmeler hastaların teşhis ve tedavisinde oldukça etkili olmaktadır.Bu nedenle bu tip görüntüleme cihazları hastaların acısız ve kolayca teşhisine sebep olmaktadır.adetliyken sintigrafi çekilirmi,  Adetli iken sintigrofi çekilir mi