Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Vitaminler Forumundan Peygamberimizin bu hurmaya dair şifa sırrı var. İşte o hurma hakkında bilinmeyenler.. Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamberimizin bu hurmaya dair şifa sırrı var. İşte o hurma hakkında bilinmeyenler..

  Reklam
  Peygamberimizin bu hurmaya dair şifa sırrı var. İşte o hurma hakkında bilinmeyenler...
  2009-08-27

  Peygamberimizin bu hurmaya dair şifa sırrı var. İşte o hurma...

  Medine hurması dünyanın en meşhur hurmalarındandır. Doksan dokuz çeşidinin olduğu söylenir. Bunlar içinde en meşhuru ise Acve hurmasıdır.

  Bu hurmayı bu kadar değerli kılan ise Hz. Muhammed'in bu hurmayı kendi elleri ile diktiğine inanılmasıdır...
  Bu hurma o yıllardan beridir Medine'de yetiştiriliyor. Diğer hurmalara göre daha büyük olan hurma, lezzetiyle de diğer hurmalardan ayrılıyor. Bu hurmanın ayrıca şifalı olduğuna da inanılıyor.
  Bu nedenle de hurmanın fiyatı diğerlerinin çok çok üzerinde. Bu yıl ise kilosu 60 TL'den satılıyor...
  Hurmanın şifalı olması hakkında Peygamber Efendimizin bir Hadis-i şerifi bile var.
  ACVE HURMASINA DAİR RİVAYET
  İmam-ı Bezzaz’a göre:
  Bir gün huzuru saadete bir kimse gelir, elinde yanmış bir hurma dalını gösterip:
  - Ya Muhammed, bu hurma dalını dik, şayet hurma yeşerirse biz de senin Peygamberliğini tasdik ederiz, dediler.
  Rasulullah (s.a.v.) yanmış hurma dalını yere dikti. O hurma dalından mucize olarak hurma hasıl oldu, meyve verdi. İşte bu mucize hurma Acve hurmasıdır.
  ACVE HURMASINA DAİR PEYGAMBERİMİZİN SÖZÜ... ACVE'DEKİ MUCİZE SIR...
  Acve hurmasının yenildiğinde yanıksı bir koku ve tadı vardır. Peygamberimiz bir hadislerinde: “Her kim her gün sabahları aç karnına yedi tane Acve hurmasından yerse, o gün içinde o kimseye ne zehir ne de sihir zarar vermez.” demişlerdir.
  Yine bir sözünde “Acve ismindeki Medine hurması cennetten-dir.” dediği söylenmektedir.
  KUR'AN DA YER ALAN HURMA
  Hurma, Kur’anda pek çok ayette bahsi geçen bir meyvedir. Her geçen gün keşfedilen faydaları hurmayı, hem gıda hem de ilaç olarak kullanılan bir besin haline getirmiştir. Hurmanın sahip olduğu bu özelliklere Meryem Suresi’nde dikkat çekilmiştir.
  “Hurma dalını kendine doğru salla üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin. Artık, ye, iç, gözün aydın olsun."
  HZ. MERYEM'İN HURMA YEMESİNİN HİKMETİ
  Allah’ın, Hz. Meryem’e “hurma yemesini” bildirmesinin pek çok hikmeti vardır. Hz. Meryem’in doğumunu kolaylaştırmak için sunduğu nimetlerden biri olan hurmanın, özellikle hamile olan ve doğum yapan kadınlar için önemi ve faydaları, bugün bilimsel olarak da bilinmektedir. Hurma, içerdiği %60,65 oran ile en çok şeker içeren meyvelerden biridir.
  Hurma annenin zayıf düşen vücuduna enerji ve canlılık kazandırmakta, aynı zamanda da yeni doğan bebeğe gerekli olan sütün oluşabilmesi için, süt hormonlarını harekete geçirmekte ve anne sütünü çoğaltmaktadır.
  HURMANIN DOĞUMDAKİ MUCİZEVİ ETKİLERİ
  Doğum sırasında meydana gelen kan kaybı, vücut şekerinin düşmesine sebep olur. Hurma vücuda tekrar şeker girişinin sağlanması açısından önemlidir ve tansiyon düşmesini de engeller.
  Hurmada bulunan oksitosin maddesi de, modern tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Oksitosin, doğumu kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle pek çok kaynakta “rapid birth” yani “hızlı doğum” ifadesiyle tanımlanmaktadır.
  Oksitosin esas olarak beyinde salgılanan, doğum sancılarını başlatan bir hormondur. Doğum esnasında ana rahminin etkili olarak kasılması doğumun gerçekleş-tirilebilmesi için son derece önemlidir. Oksitosin rahmi oluşturan kasların çok güçlü bir şekilde kasılmasını sağlar.
  HAMİLELİKTE HURMA YEMENİN FAYDALARI
  Hurmada, hamilikte kadınların alması gereken bir B vitamini olan folik asit de bulunmaktadır. Folik asit (B9), vücutta yeni kan hücresi yapımında, vücudun yapı taşı olan amino asitlerin yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde önemli görevler üstlenen bir vitamindir.
  Bu yüzden hamilelikte folik asit ihtiyacı belirgin şekilde artar ve günlük ihtiyaç iki katına çıkar. Hurma, folik asit açısından çok zengin bir besin türüdür.
  Hurmanın içerdiği demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder ve bu da hamilelikte kansızlığın engellenmesini ve bebeğin gelişimi için hayati önem taşıyan kandaki alyuvarlar dengesinin uygun hale gelmesini sağlar.  Paylaş
  Peygamberimizin bu hurmaya dair şifa sırrı var. İşte o hurma hakkında bilinmeyenler.. Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Özellikle Ramazan aylarında aklımıza gelen ve tüketilen hurma Arabistan yarım adasında yetişmektedir.Oldukça lifli yapısı nedeni ile sindirim sistemine iyi gelmektedir.Folik asit açısından oldukça zengin olduğu için hamile bayanların mutlaka tüketmesi gereken bir meyvedir.Ayrıca bir çok hastalığa iyi gelmektedir. 3. 3
  Hurma
  Hurma hakkında Mükemmel bir yazı 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Hakiki Acve Hurma nerede satılır 5. 5
  Acve Hurması İle İlgili Hadis-i Şerifler

  · İmam-ı Bezzaz şöyle bahseder; Bir gün huzuru saadete bir kimse gelir, elinde yanmış bir hurma dalını gösterip: Ya Muhammed (s.a.v.), bu hurma dalını dik, şayet hurma yeşerirse biz de senin Peygamberliğini tasdik ederiz, dediler. Rasulullah (s.a.v.) yanmış hurma dalını yere dikti. O hurma dalından mucize olarak hurma hasıl oldu, meyve verdi. İşte bu mucize hurma Acve hurmasıdır.(Hac rehberi, F. Yılmaz Yüceler, s.224)

  · Bu hurma ile ilgili Peygamber Efendimiz bazı Hadis-i Şerifler de buyurmuştur. Sa’d bin ebi Vakkas rivayet ediyor; Resulallah (s.a.v) şöyle buyurdular: ”Kim sabah aç karnına yedi tane acve hurması yerse o gün ona ne sihir ne de zehir tesir eder.” Başka bir rivayetde "zehir ve sihir zarar vermez”.

  · Yine başka bir rivayette “Aç karnına hurma yiyiniz zira aç karnına yenen hurma asalakları öldürür.” (Buhari,et’ime43; Müslim,et’ime 154)

  · Ebu Hureyre’den rivayetle; ”Acve denen hurma cennetdendir ve zehire karşı şifadır.” (Tirmızi,tıb 22) 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Bu sayfadan kapsamlı bilgi alınabilir: "acve-hurması"acve hurması,  peygamber hurması,  acve hurması hadis,  acve hurmasi,  acve hurmasının faydaları,  acve hurması hikayesi,  hurmanın hikayesi