Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan 17 yaşındayım kapalıyım ve açılmak istiyorum...düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  17 yaşındayım kapalıyım ve açılmak istiyorum...düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum

  Reklam
  selamin aleyküm,
  ben 17 yasindayim ve yaklasik bir yildir kapaliyim..kapanmak icin cok fazla düsünmedim...ama acilmak icin uzun bir süredir icim icimi yiyor,aslinda acilmak istemiyorum cünkü yanlis oldugunu biliyorum...
  ama benim icin basörtü hic birsey ifade etmiyor...basi acik nasilsam basi baglida öyleyim...
  burda,yani almanyada, okula gittiyimden dolayi erkeklerle cok vakit geciriyorum...
  kizdan cok erkek arkadaslarim var benim.hem bu erkeklerle ilisgim hemde basörtü,ikisi yakismiyor...
  bide su var,burda kiz arkadaslarimin cogu acik...gerceyi söylemek gerekirse onlarin giyinmelerini kiskaniyorum,basimi ilerdede kapatirim simdi gencliyimi yasiyim istedigim gibi yasayim giyineyim diyorum..biliyorum yanlis düsünmeler...ama etrafimda okadar cok kiskana bileceyim kisi varki elimde deyil...
  dedigim gibi bide basörtü hayatima gireli,hayatimda hic birsey deyismedi,benim icin bi anlami yok...
  sizce bu durumda basimi acmalimiyim?
  cok büyük bir sorun deyil belki,ama bu kiskanclik basimin ettini yiyor.. o arkadaslarima beddua ettiyim bile oldu,, öyle güzel, acik, modaya uyum saglanmis bir sekilde giyinemiyesinler diye...
  böyle kiskanc beddua eden bi müslüman olmakdansa basimi acmalimiyim? zaten benim icin acik veya kapali fark etmiyor....
  ne yapacayimi bilmiyorum,burdaki ortam,cevre cok farkli...


  Paylaş
  17 yaşındayım kapalıyım ve açılmak istiyorum...düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  canım kendi içinde haklı olabilirsin ama bunlar şeytanın sana verdiği fitneler resmen,zaafını anlamış ve seni bunu kendi aleyhine kullandırtcak şekilde yönlendiriyor..şöyle düşün,o arkadaşların açık modaya uygun çok çekici giyiniyolar değil mi? çok güzeller herkes onlara bakıyor..ama sen kapalısın daha az ilgi çekiyorsun onlara göre..bu da seni üzüyo.e iyide güzelim müslüman hanımın olması gereken bu değilmidir? güzelliğini sadece mahremi görebilir,ki bu bizim değerimizi artırır,senin sakındığın tek bir saç teli bile ilerde eşin için ne kadar değerli olacak düşünsene..ben açığım ve kapanabilmek için uğraşıyorum ne kadar çok istiyorum bilemezsin böyle bir nimete sahip olmayı.herşeyi geç herşeyi güzelliği eşinmiş değerli olmakmış sen RABB'inin değerlisi olacaksın ya..onun rızası için bu genç yaşında böyle güzel bi ameli işliyosun,O'nun rızasını kazanabilmenin verdiği huzuru mutlulğu nerde bulabilirsin söylesene..ama bence sen biraz bilinçsizce kapanmışsın ya baskıyla ya da öylesine istemişsin,tavsiyem oku bol bol,mübarek ramazan geliyor bak kuran oku namaz kıl Rabb'ine yaklaş ki O'nun için yaptığın herşeyden daha da feyiz alasın..kuran meali oku,bak bu sitede de örtünmeyle tesettürşle ilgili çok güzel yazılar oku oku oku..herşeyin güzeli bilmekten geçer anlamaktan geçer.yaptığın eylemleri kendine mantıklı gerekçelerle kabul ettirdiğin sürece doğru yaparsın,bir süre sonra yani iman anlamında belli bir olgunluğa geldikten sonra zaten ortammış erkek arkadaşmış bunlardan uzaklaşırsın.bu demek değil konuşma kmselerle,tesettürüne layık olmadığını söylüyosun ya işte tesettürüne en uygun şekilde insanlarla iletişimde olursun..ben çok konuştum nacizane fikirlerim canım,Allah yardımcın olsun,inşallah örtünden vazgeçmezsin,dua edicem senin için inşallah.. 3. 3
  Aleykumselam bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim...

  Örtülü ve Özgür

  Uzun beyaz elbisemle ve iki-üç santim uzunluğundaki siyah saçlarımla bir öğle sonrası sokakta yürüyordum ve kamyon şoforleri ıslık ve bağırmalarıyla beni rahatsız etmişlerdi. Kendimi yenilmiş hissettim. Kuaför salonundan daha şimdi çıkmıştım. Saçlarımı bir erkek gibi kestirmiştim. Kuaför kestiği her tutamdan sonra kendimi nasıl hissettiğimi soruyordu. Korkmamıştım, ama bir organımın kesiliyor olduğu hissine kapılmıştım.

  Hayır; bu, herhangi bir saç kesimi değildi. Saç kestirmekten çok daha fazla şey ifade ediyordu. Saçımı kestirerek, erkeksi bir şekilde görülmeye çalışmıştım. Dişiliğimi imha etmek istemiştim. Yine de, bu, bazı erkeklerin bana bir cinsel meta olarak davranmasını engellememişti. Yanılmıştım. Problem, benim dişiliğim değildi. Problem, cinselliğim, daha doğrusu, bazı erkeklerin genetiğimden yola çıkarak bana yakıştırdıkları bir cinsellikti. Bana karşı, benim gerçekten kim olduğuma göre davranmıyor; kendilerinin beni gördükleri üzere davranıyorlardı.

  Peki, ben kim olduğumu bildikten sonra, onların beni nasıl gördüklerinin önemi var mıydı? Evet, vardı. Kadınları sadece cinsel meta olarak gören erkeklerin genellikle onlara karşı saldırgan bir tavır sergilediğine, meselâ tecavüze yeltendiklerine veya dövdüklerine inanıyordum. Cinsel taciz ve saldırı, sadece korkum da değildi; aynı zamanda başıma gelmiş şeylerdi bunlar. Bir keresinde tecavüze uğramıştım. Bana saldıran erkekler yüzünden yaşadıklarım, bende öfke ve hayal kırıklığına sebep olmuştu. Bana yönelik bu şiddeti nasıl durdurabilirdim? Erkeklerin beni bir kadın olarak değil de, bir cinsel meta olarak görmelerini nasıl engelleyebilirdim? Bu ikisini eşit görmelerini nasıl durdurabilirdim? Başıma gelenlerden sonra hayata nasıl devam edebilirdim?

  Yaşadıklarım, beni kimliğimle ilgili sorularla başbaşa bırakmıştı. Sadece Çin kökenli Amerikalı kadınlardan bir başkası mıydım ben? Önceleri kimliğim konusunda bir karara varmam gerektiğini düşünürdüm. Şimdi ise, kimliğimin sürekli değiştiğini farkediyordum.

  ÖRTÜNME TECRÜBEM

  Bu noktada özellikle eğitici olan bir tecrübem, bir gazete projesinin bir parçası olarak Crenshaw Bulvarında üç Müslüman erkekle birlikle bir Müslüman kadın olarak ‘giyinerek’ dolaştığım zaman gerçekleşti. Beyaz, uzun kollu pamuklu bir gömlek, kot, spor ayakkabısı ve Müslüman bir bayandan ödünç aldığım çiçekli ipek bir başörtüsü giyinmiştim. Kendimi sadece Müslüman kadın görünümünde görmüyor, öyle de hissediyordum. Tabiî ki, gerçekte hep mesture olmanın neler hissettirdiğini bilemezdim, çünkü İslâmî bir eğitim almamıştım.

  Yine de, insanlar beni Müslüman kadın olarak algıladılar ve bir cinsel obje olarak görüp bana karşı sarkıntılıkta bulunmaya yeltenmediler. Erkeklerin bakışlarını, daha önceden olduğu gibi, üzerimde hissetmedim. Tamamen örtünmüş vaziyetteydim; yalnızca yüzüm görünüyordu. İçeride kibar bir zenci Müslüman bana ‘kardeş’ diye hitap etti ve nereden geldiğimi sordu. Ona aslen Çinli olduğumu söyledim. Hangi milletten olduğumun onlar için pek önemli olmadığını farkettim. Aramızda bir tür yakınlık vardı, çünkü beni bir Müslüman olarak görmüştü. Ona gerçeği nasıl söyleyeceğimi bilemedim, çünkü gerçekte öyle olup olmadığımdan emin değildim.

  Aynı kıyafetle Afrika mücevherleri ve mobilyaları satan bir mağazaya girdim. Orada bir başka beyefendi bana Müslüman olup olmadığımı sordu. Nasıl cevap vereceğimi bilemediğimden, sadece bakıp gülümsedim. Karşılık vermemeyi tercih ettim.

  ÖRTÜLÜ OLMAM BAŞKALARININ BANA KARŞI TUTUMUNU DEĞİŞTİRDİ

  Mağazanın dışında, birlikte olduğumuz Müslümanlardan birine, “Ben Müslüman mıyım?” diye sordum. Bana, aslında nefes alan ve teslim olan herşeyin öyle olduğunu izah etti. Müslüman olmuş olabileceğime, ama bunu bilmediğime hükmettim. Kendimi o şekilde isimlendirmemiştim henüz. İslâm hakkında, Müslüman olduğumu söyleyecek kadar bilgim yoktu. Günde beş vakit namaz kılıyor değildim, camiye gidiyor, oruç tutuyor değildim, sürekli başımı örtüyor değildim. Yine de, bütün bunlar, Müslüman olmadığım anlamına gelmezdi. Bunlar, içeride olanın dışarıya doğal yansımaları idiler.

  Gördüm ki, kendi içimde nasıl olduğum, örtülü veya örtüsüz olmamla değişmiyor. Ama, örtülü olmam, başkalarının benim hakkımdaki algılamalarını değiştiriyor. Diğerleriyle olan ilişkilerinizde kendi imajınızın oluşmasını sağlıyor.

  UYDURMA VE KASITLI BİR BAKIŞ AÇISI

  Ben, erkeklerden saygı aradığım için, örtünmeyi bilinçli olarak seçtim. Önceleri, Kadın Araştırmaları bölümünde okuyan ve de düşünen bir kadın olarak, örtünmenin bir zulüm olduğunu savunan Batılı görüş açısını benimsemiştim. Yaşadığım bu tesettür tecrübesinden ve tesettür üzerinde daha da düşündükten sonra, bu görüşün uydurma, kasıtlı, ard niyetli bir bakış olduğu sonucuna vardım. Kadın kendisi ikna olarak ve anlayışla tesettüre yöneltildikten sonra, tesettür hiç de zulüm filan değildi.

  O gün kendi tercihimle örtünmüştüm; ve, hayatımda kendimi en ziyade özgür hissettiğim tecrübe oydu. Şimdi, kadın olmanın alternatiflerini görüyorum. Giyim tarzımın, başkalarının bana karşı tavırlarını belirlediğini keşfettim. Realitenin bu olması beni üzüyor. Bu, kabul ettiğim bir realite; fethedilmektense, fethetmeyi tercih ettim. Gördüm ki, tesettür ile örttüğüm kadınlığım değil, cinselliğim idi. Cinselliğimin örtülmesi, diğerinin özgürlüğüne imkân tanıyordu.

  (Bu yazı, Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi’nin (UCLA) Müslüman Öğrenciler Derneğinin haber dergisi Al-Talib’de Ekim 1994’te yayınlandı. O tarihte Kathy Chin, üniversitenin Psikobiyoloji ve Kadın Araştırmaları bölümünün son sınıf öğrencisiydi.)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
 4. 4
  Ben de 13- 14 yaşlarında kendi kendime örtünmek istemiştim ama annem engel oldu. Annesi açık, kızı örtülü olmaz dedi. O zamandan bu zamana çok değişimler geçirdim. Ama ilk örtünmek istediğimde keşke bana da destek olunsaydı, şimdiye kadar bir çok haramdan uzak kalmış olurdum. Sen örtünün kıymetini bil ve o arkadaş çevreni değiştir. Arkadaş çevresi 17 yaşında bir kız için çok önemli, onların düşünceleri, yaptıkları senin için çok önemli, anlıyorum. Ama onlar yüzünden hayatının en büyük hatalarını yapman da an meselesi. Benden sana abla tavsiyesi, ben de senin içinde bulunduğun arkadaş çevrelerini iyi bilirim, neler gördüm geçirdim. Çok açık çevrelere girdim çıktım, bir çok hata yaptım. Tecrübelerime güven ve sakın açılıp da hata yapma. O arkadaşlarından uzak dur, onlarla arkadaşlığı bitir ve kendine senin gibi örtülü olan arkadaşlar seç. Bu kolay değil ama geleceğin için çok önemli bir adım atmış olursun yaparsan. Allah hidayet versin. 5. 5
  Insan hürdür elbette, ister dunyada piser, ister ahirette (N.f.kisakürek)

  Cok guzel bir soz dimi? Eger ahirette pismeyi goze aliyorsan, eger uc gunluk
  Dunyayi cennete degisiyorsan, sen bilirsin kardesim.

  Bende avrupada yasiyorum, biliyorum, ama bildigim brsey daha var oda
  Sen özgurce dinini yasaya biliyorsun. Ya turkiyedeki
  Kardeslerim? Onlarin ortulerine mani olanlar var, senin yok.

  Kardesim, sen cevreni degistir, insan arkadasinin dini uzeredir (hadis)
  Yada arkadasini soyle ben sana kim oldugunu soylim (ata sozu)

  Degistiremem diyorsan, ibadetle mesgul ol, kapanmanin asil anlamini ogren. Allah (cc) bol bol an ve sana tavsiyem seni motive edecek, bas ortusu icin neler yapan kardeslerimizin hayatlarini oku.

  Bol bol hanim sahabalerenin hayatlarini oki, ilimle mesgul ol, arastirma yap, ve her daim Allah (cc) an O'na sigin.

  Rabbim yar ve yardimcin olsun. 6. 6
  Ve aleykümusselam ve rahmetullah.

  Kapalılık senin için hiçbir şey ifade etmiyorsa sen onun ne demek olduğunu tam idrak edememişsindir.Hem senin için bir şey ifade etmese de Allah için çok şey ifade ediyor.Ayrıca bir bayan kapanınca melek olacak diye bir şey yok ki.Kapalı da günaha girer açık da.Kapalı da Allah'ın emirlerine ve yasaklarına uymalı açık da.İlm-i Hisab kardeşimin paylaştığı yazı da aslında tesettürün ne ifade ettiğini çok güzel anlatmış.

  Tesettürlü kadınlar gerçekten asıl benlikleriyle öne çıkıyorlar.Sen asıl benliğinin mi öne çıkmasını istersin yoksa fiziksel özelliklerinin mi?İnsanların senin içindeki seni görmesini mi tercih edersin yoksa sadece fziğini mi?

  Almanya'da yaşadığına göre Müslüman olmayan arkadaşların da vardır.Gerçi Müslüman olsalar da açık saçık giyinmeleri yanlış tabii.Sen onların özgürce giyindiklerini ve hareket ettiklerini düşünüoyrsundur.Ama onlar özgür değil,emin ol.Onlar nefislerine esir olmuşlar.Ruhlarını Allah'a ulaştırmayıp o sergiledikleri vücutlarına hapsetmişler.

  Onlara hiç özenme.Seni onlardan ayıran özelliklerinden biri de tesettürün.Buna üzülmek yerine sevinmelisin.Sen onlardan farklısın,bunu unutma.

  Zor bir imtihandan geçiyorsun kardeşim.Ama Allah'tan yüz çevirme.Sen O'ndan yüz çevirirsen O da senden yüz çevirir.

  Sen onları aslında kıskanmıyorsun.Bunlar şeytanın tuzaklarıdır.Bu tuzaklara düşme!

  Tesettürün kesin bir emir olduğundan şürhemiz yok.Şu da var ki değerli olan şeyler zarara uğramasın diye saklanır,muhafaza edilir.İşte kadına da değerinden ötürü gizlenmesi emredilmiştir.Düşün,Rabb'in sana o kadar değer veriyor ki senden gizlenmeni,güzelliğini saklamanı istiyor.Sen bunu yaparken şeref duymalısın.O özendiklerin vücutlarını açığa çıkararak kendilerini değerli değil değersiz kılıyorlar.

  Kendini eşine sakla kardeşim.Vücudunu sergileyenler bir kişiye ait değillerdir.

  Modaya uymak mı Kur'an'a uymak mı daha önemli?Ebediyet mi anlık zevkler ve hevesler mi daha önemli?

  Sabret bacım.Allah'a dua et ve dinini hakkıyla öğren.Öğren ki şeytanın tuzaklarından kurtulmanın yollarını bulasın.

  Rabb'imden sana hidayet diliyorum.Gerçek Müslümanın farkını ortaya koyacağını umuyorum.Selametle kal...
 7. 7
  kardeşim öncelikle Allah hidayet versin.bence sorununu dışarıdaki etmenlere bağlamadan kendi çerçevende değerlendir.yani öncelikle ne istiyorsun,hayat gayen ne bunları anla ve belirle.sen durduğun yeri belirlersen ve bundan emin olursan,sen onların değil onlar senin etrafında döner... 8. 8
  Ahh kardesim bilsen ben kapanmayi ne cok istiyorum. Keske bende senin yasinda iken yapabilseydim simdiye kadarki bir cok gunahi vebali almazdim. Sana tek sozum sen seytanin vesveselerine aldiris etme. Sen dogru yoldasin ve sakin ortunden vazgecme. Ve sen o arkadaslarini kiskanma canimm ONLAR SENI KISKANSIN... 9. 9
  Yazdıklarını okuyunca gerçekten üzüldüm canım benim biliyor musun? Herşeyden önce bir insan kendi isteğiyle örtünmeli. Aile baskısı yada sır förtünmüş olmak için değil. Niçin örtündüğünün bilincinde olarak ve sadece Allah rızası için yapmalı. Benim de bizzat şahit olduğum insanlar var, muhtemelen aile baskısıyla kapanmış ki, kapalıdan çok herşeye benziyor. Ama böyle olmamalı, elinden geldiğince o örtüye layık olmalı insan. Herkes hata yapar, kapalı insanların da taşıdığı bir nefis var çünkü. Sen kapalısın diye hiçbir erkekle konuşmayacaksın anlamına gelmiyor bu, onlarla aynı dünyada yaşıyoruz. Yeri geldiği zaman elbette konuşmamız gerekecek, tabi ölçüyü koruyarak. Eğer konuşmak bile haram olsaydı Allah bizi farklı gezegenlerde yaratırdı ben böyle düşünüyorum. Önemli olan aynı yerdeyken ayrı durabilmektir bence. Ve sen kapalıyken, bunu yapabilirsin. Yani aynı okuldasın, aynı yerdesin diye hiç konuşmayacaksın anlamına gelmiyor. Yada kapalısın diye dışarı çıkmayacaksın anlamına da gelmiyor. Şu an şeytan seninle uğraşıyor, sana vesvese veriyor. Allah herkese kendi sevgisini nasip etmez. Seçilmiş kullarına verir bu sevgiyi. Ve sen ne güzel kapanmışken sakın uzaklaşma bundan. Ben 18 yaşındayım ve kapanmak için öyle uğraşıyorum ki. Ama olmuyorbunun çeşitli nedenleri var. Sen madem ki yurt dışındasın herşeyden önce Türkiye'de üniversitede okurken kapalı olmak gibi bir sıkıntı çekmeyeceksin, sakın böyle bir hataya bulaşma bence. Kapanınca nasıl erkeklerin bakışlarından korunacağını düşün, nasıl daha huzur bulacağını düşün... 10. 10
  Kayıtsız Üye
  Biliyor musunuz ? Acik olupta yok aman sakin acilma ben cok istiyorumda bilmem nede.. NEFRET EDIYORUM BOYLE INSANLARDAN KENDI NEFSINI ENGELLEDE BENIMKI ICIN KONUSMAYA BASLA! ACILIRIM EVET SEN NASIL ACIKSAN 11. 11
  Kayıtsız Üye

  Cevap: 17 yasindayim,kapaliyim ve acilmak istiyorum...düsüncelerinizi ögrenmek istiyo

  s.a canım kızım sen açılma veya kapanma meselesini bir kenere koy şöyle bi düşün ben neden niçin kim için kapanmak gerek .bunu anlaman lazım.sen oçıklara baktığin zaman onlara imrenmen yerineallahım onlarada hidayetver namaz kuran örtü sevgisi ver diye dua et.hem onlara duandan dolayı sevap kazanırsın
  önce namazlarını kılıyomusun allaha kulluk vazifeni yerine getiriyomusun sadece başını örtmekle hayatında ne gibi değişiklilik bekliyosun.anlayamadım.allah bizi bukadar mükembel bir insan olarak yaratmış karşılığinda sadece kuluk vazifelerimizi yerine getirirmemizi istiyo ve bunun içinde gine bizi ödüllendiriyo. sen bi ilmihal al oku.kafanda ki sorulara cevap bulursun sanırım.inşallah en doğru kararı verirsin. ve asla beddua etme bedduallar döner dolaşır kendi başına gelir allaha emanet ol


  Muminem Cevap: 17 yasindayim,kapaliyim ve acilmak istiyorum...düsüncelerinizi ögrenmek istiyo

 12. 12
  Kayıtsız Üye
  bacım ben 11 yaşımdan beri kapalıyım biçok kez açılmak istedim ama allah ın izniyle üstesinden geldim hatta daha 1 hafta öncesine kadarda yine şeytanın vesveselerine kulak verecektim arkadaşımızın dedigi gibi zayıf yönümle beni kandırmaya çalıştı ama imanımız sagolsun yine üstesinden geldim ve şuan düşünüyorumda ne büyük bi hata yapacakmışım allah yardımcın olsun 13. 13
  Kayıtsız Üye
  merhaba bende 14 yasındayım aynı duygulara sahibiz bende de suan acılma duygusu var . bende ne yapacagımı bilemiyorum her gun düşnüyoru düşünmediğim vakit olmuyor. araştırıyorum, gunahlarına bakıyorum ve açılrısam farz ı terktetmiş oluyorum bnun içide çok korkuyorum.. açık kişileri görünce saçlarını güzel güzel yapanları görunce hemen içime açılsammı duygusu gliyo ne yapsam bnde bilemiyorum sordugum kişilerde genellikle içinden ne geliyorsa onu yap diyolar .. ama açıldıgımda etrafimdakiler aa acıldın mı aa niye acıldın diye tepkiler vercekler ve bnde ne diyeceğimi bilemiyorum .. çook kararsızım . ( 14. 14
  Kayıtsız Üye
  Merhaba ben 17 yasımdayım kapalalı daha 8 ay oldu ben saclarımı cok sevıyorum.bu yuzden bende acılmak ıstıyorum Allah affetsın ama aklımdan hep acılmak ıstegı geceıyor sankı bole daha cok gunaha gırdıgımı dusunuyorum ve kendımı daha cok gunha gırıyomusm gıbı gelıyor. Bırazda cevre baskısıyla alakalı tabı ınsanların bakıslarından nefret edıyorumkapalıyım,  kapalıyım açılmak istiyorum,  açılmak istiyorum,  kapanıp açılmak,  kapandım ama açılmak istiyorum,  kapanıp açılmak günahmıdır,  17 yaşındayım