Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Gusül almak ölüm gibi gelmeye başladı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gusül almak ölüm gibi gelmeye başladı

  Reklam
  hayırlı akşamlar arkadaşlar artık psikolojım bozuldu artık gusül alma konusunda her alıştan sonra içime sinmeyen durumlar oluyor mesela gusülden sonra tuvalete gidiyorum ve orda peçeteye silinirken pamuksu bir parça gelyor gusülde oralarımı yıkamama rağmen böyle şeyler gelince içime sinmiyor gusülüm bu yüzden ertesi gün tekrar gusül alıyorum ve gusül alırken çok uzun süre banyoda kalıyorum yok rüyada iltiham olduktan sonra gusül gerekirmiş ben önceleri hiç öyle rüyalar görmüyordum ama artık hergün görüyorum uyanınca camasırımda ıslaklık olmuyor ama peçeteye silinince nemli bir ıslaklık oluyor şeffaf beyaz bir ıslaklık bu meni mi değilmi onuda bilmiyorum bu yüzden yine gusül alıyorum önceden böyle şeyleri bilmediğim için gusül almıyordum önceleri sadece adet bitiminde gusül alıyordum çünkü o zamanlar iltiham olmuyordum yani 1 ay öncesine kadar böyle takıntılarım yoktu şimdi gusül alırken bile çok uzatıyorum ve vesvese yapıyorum önceden sadece necaset çıkan yerlerimi temizleyip ağzıma 3 defa su burnuma 3 defa su veriyordum sonra namaz abdesti alıyordum sonrada 3 defa sağ omuzuma su döküyordum sonra 3 defa sol omuzuma döküyordum ve seonrada bütün vücudumu ovalayarak yıkıyor ve çıkıyordum banyodan şimdi ise uzatıp duruyorum buna rağmen çıkınca en küçük şeylerden içim rahat etmiyor ne yapmalıyım arkadaşlar yine önceki aldığım gibi devam etsem doğru yapmış olurmuyum....


  Paylaş
  Gusül almak ölüm gibi gelmeye başladı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  vesveseninde asıl amacı budur zaten o işten bıktırıp terketmeyi sağlamaya çalışır şeytaN o uyüzden seni bıktırmasına izin verme kardeşim 3. 3
  bak kardeşim aynı soruları tekrar tekrar hem mumsema sitemizde hemde burada soruyosun.şimdi kontrol ettim hepside cevaplanmış sorular.lütfen forumu böyle meşgul etmeyin.çok açık bir şekilde cevaplanmış sorularınızı tekrarlamayınız lütfen. 4. 4
  leyla kardeşim nasıl yapayım yani önceki yaptığım yanlışmıymış gusül alma yolum yanlışmı? 5. 5
  cennet arkadasım amaç sohbet etmek değil anlatamadım galiba şuan içimde bulumduğum ruh halinin sağlıklı olmadığını düşünmeye başladım... bu vesveseler benim hayatımı karartı desem yeri sürekli bunları düşünmekten her akşam soğukla gusül almaktan bıkkınlık geldi eski aldığım şekil gayet iyi ve pratik geliyordu şimdi aynı yerleri defalarca yıkıyorum her akşam 1 saatim banyoda geçiyor her akşam bunları düşünmekten rüyalarımda bile iltiham oluyorum yine gusül almam gerekiyor görmemek için oonlarca defa dualar okumama ragmen yine o tarz rüyalar görüyorum gusül almam gerekiyor o kadar bunlar bilinç altıma yerleşmişki sağlıklı bir insan hergün aynı rüyaları görürmü sizce ne yapmam gerek...üstte anlattığım önceki aldığım gusül doğrumuymuş lütfen cevap.... 6. 6
  Gusül (Boy Abdesti)

  Gasl, yıkamak demektir. Gusül ve iğtisal da, yıkanma anlamını taşır. Din deyiminde gusül: Bütün bedenin yıkanmasıdır, boy abdesti alınmasıdır. Buna taharet-i kübra (büyük temizlik) denir. Böyle bir temizliği gerektiren hal cünüplüktür. Ayrıca kadınların hayız ve nifas kanlarının sona ermesidir. Cünüplük hali ise, aşağıda açıklanacağı üzere, şehvetle meninin atılmasından ve cinsel ilişkiden meydana gelir.
  Guslü Gerektiren Haller:
  a. Cünüplük: Cinsî münasebet, ihtilam ve ne şekilde olursa olsun meninin vücut dışına çıkması boy abdestini gerektirir. b. Hayız ve Nifas (Lohusalık): Hayız ve nifas hali sona erince gusül farz olur.
  Şehvetle yerinden ayrılan ve şehvetle dışarıya atılan bir meniden dolayı gusletmek gerekir. Şehvetle yerinden aynlıp, şehvet kesildikten sonra dışarıya atılan meniden dolayı da, İmamı Azam ile İmam Muhammed'e göre, gusletmek gerekir. Fakat İmam Ebu Yusuf'a göre gusül gerekmez.
  Rüyada şehvetle ayrılan bir meninin, şehvet kesildikten sonra dışarıya akıtılmasını sağlamak için tenasül organını tutmak ve sonra dışarıya akıtmakta, misafir ve soğukta bulunanlar için İmam Ebu Yusuf görüşünü seçmekte kolaylık vardır. Bu yönden bu görüşün tercih edilmesini uygun görenler vardır. Bakmak ve dokunmak suretiyle şehvetle gelen meniden dolayı da gusletmek gerekir.

  Cinsel ilişki halinde sünnet yerinin veya o kadar bir kısmın duhulü ile, buluğ çağına ermiş erkek ve kadının gusletmeleri gerekir. Meninin gelip gelmemesine bakılmaz. Bunlardan yalnız biri buluğ çağına ermiş ise sadece ona gusül gerekir, diğerine gerekmez. Ancak buluğ çağına yaklaşmış bir devrede ise, yıkanmadan namaz kılmasına izin verilmez. Namaza devam için taharette tedbirli olmak lazımdır. Bu ve buna benzer hangi haller olursa olsun ihtiyat olan yol gusletmek suretiyle şüpheli hallerden sakınmaktır. Uykudan uyanan kimse, yatağında, çamaşırında veya bedeninde bir yaşlık görünce bakılır: Eğer rüyada cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi gerekir. Yaşlığın meni olup olmamasında şüpheye düşmesi bir önem taşımaz. Ancak ihtilam olduğunu hatırlamadığı takdirde, yaşlığın mahiyetinin ne olduğu üzerinde durulmaz ve gusül gerekmez. Çünkü akıntının şehvetle geldiği bilinmemektedir. Bu mesele İmam Ebû Yusuf'a göredir, İmamı Azam ile İmam Muhammed'e göre, gelen akıntının mezi olduğunu anlıyorsa, gusl etmesi gerekmez. Fakat meni olduğunu biliyor veya şübheye kapılıyorsa, gusletmesi gerekir. İhtiyata uygun olan da budur. Onun için fetva buna göredir.

  Yatağından uyanıp kalkan kimse, ihtilam olduğunu hatırladığı halde, tenasül organında bir yaşlık görse gusletmesi gerekir. Ayakta veya oturduğu yerde uyuyan kimse, uyanıp da bu organında bir yaşlık görse, bakılır: Eğer bu yaşlığın meni olduğuna kanaati varsa veya uyumadan önce bu organı hareketsiz bir halde idi ise, gusletmesi gerekir. Fakat böyle bir kanaati yoksa ve tenasül organı da önceden uyanık durumda idi ise, gusletmesi gerekmez. Bulunan yaşlığın mezi olduğuna hükmedilir. Çünkü organın uyanık olması, mezinin çıkmasına sebeb olur. Sarhoş veya bayılmış olan bir kimse uykusundan uyanıp da, kendisinde meni bulacak olsa, gusletmesi gerekir. Mezi bulacak olsa yıkanması gerekmez.
  İdrarını yaparken, tenasül organı uyanık olduğu halde meni gelse, yıkanması gerekir. Organ uyanık olmayınca; gusletmek gerekmez, çünkü uyanıklık şehvetin bulunmasına delildir.
  Bir erkek veya bir kadın rüyada ihtilam olsa da, meni dışarıya çıkmış olmasa, yıkanmak gerekmez. İmam Muhammed'e göre, böyle bir kadının ihtiyat olarak yıkanması gerekir. Çünkü kadından çıkacak bir sıvının yine ona dönmesi ihtimali vardır.
  İhtilam olan veya cinsel ilişkide bulunan bir kimse, idrarını yapmadan veya çokça yürümeden veya yatıp uyumadan yıkansa da, sonra kendisinden meninin arta kalan kısmı çıkacak olsa, ikinci kez yıkanması gerekir. Fakat idrarını yaptıktan veya epeyce yürüdükten veya uyuduktan sonra şehvetsiz olarak gelecek meni guslü gerektirmez. Çünkü bu durumda o meni, yerinden, şehvet olmaksızın ayrılmış bulunur. Yine bir kadından, yıkandıktan sonra, kocasının menisi çıkacak olsa, tekrar gusletmesi gerekmez.
  Bir yatakta yatıp uyuyan iki kimse, uyandıkları zaman ihtilam olduklarını hatırlamayarak yatakta meni gibi bir yaşlık görseler veya kurumuş meni görüp de o yatakta kendilerinden önce başka bir kimse yatmış olsa bu durumda meninin kime ait olduğu bilinmese, her ikisinin de ihtiyaten yıkanması gerekir.
  Şehvet olmayıp da döğülmeden, ağır bir yük kaldırmadan ve yüksek bir yerden düşmeden dolayı meni gelmesiyle gusül gerekmez.
  (İmam Şafî'ye göre bu hallerde de gusül gerekir.)
  Yerinden şehvetle ayrılan bir meni, bedenin dışına veya dış hükmünde olan yere çıkmadıkça gusül gerekmez.
  Bakire bir kızın bekaretini yok etmemek sureti ile yapılan bir ilişkide meni gelmeyince gusül gerekmez; çünkü bekaret, sünnet yerine kadar duhule engel olmuş demektir.
  Cünüplük, hayız veya nefselik (loğusalık) halinde iken, gayrimüslim bir kadın veya gayrimüslim bir erkek ihtida etse, gusletmesi farz olur. Hayız veya nefseliği son bulmuş olsa da, yıkanmamış bulunsa, yine gusül gerekir. Fakat yıkanmış bulunan veya henüz cünüplük, hayız ve nefselik haline düşmemiş olan erkek veya kadın gayrimüslim ihtida etse, yıkanması mendub olur.

  Gusül Nasıl Yapılır: Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

  Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.
  Guslün Farzları:
  1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.
  2. Burna su çekip yıkamak.
  3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.
  Guslün sünnetleri:
  1. Gusle niyet etmek.
  2. Besmele ile başlamak.
  3. Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.
  4. Avret yerini yıkamak
  5. Gusülden evvel abdest almak.
  6. Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
  7. Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak. 8. Ayağının olduğu yere su birikirse, abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak.
  Kaynak: Büyük İslam İlmihâli, Ömer Nasuhi Bilmen 7. 7
  Öncelikle hoşgeldin kardeşim.
  Bir kere abdesti bozan şeyler guslü bozmaz.Bunu bil.Yani gusül alırken akıntı,kan akması ,yellenme vs.guslü bozmuyor sadece abdesti bozuyor.O yüzden eğer gusül alırken herhangi bir akıntı veya abdest bozucu hal olursa gusülün tamamdır.Sadece bir daha namaz abdesti alman gerekicek.Oda ibadetler için.


  Senden gelen beyaz akıntı meni değil korkma.Meni sarımtırak olur.Beyaz olan akıntı diğer akıntılardır.


  Rüyanda ihtilam olduğun zaman iç çamaşırına bakıcaksın eğer ıslaklık varsa gusül alıcaksın yok temizse iç çamaşırın o zaman gusül almıcaksın.Rüyanda ne görürsen gör bu böyledir.


  Eğer ki her gün böyle şeyler görüyorsan rüyanda televizyon izlemeyi kes.Veya öyle şeyler düşünmemek için kitap oku.


  Hanefiysen ağzına 3 burnuna 3 su ver bütün vucudunu yıka.Göbek arası ,kulak deliği vs..Sonrada guslüm sahihtir de çık.

  Yanlış bir şey yapsanda de ki nasılsa 4 mezhepten birine uyuyordur de çık..(Said Nursi)

  Yanlış yaptığını düşünüyorsan yanlış yapmaya devam et nasılsa doğru yapacaksın bir gün.Şunu unutma sen zaten doğru yapıcaksın ama yanlış yaptığını zannediceksin.Bu evreyi inşALLAH kısa zamanda atlatıcaksın.  (Allah'ın rahmetinden) kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım. (3 defa)


  Sonra sol tarafına üç kere tüf, tüf yapar, sonra da "O Evvel'dir, Ahir'dir, Zâhir'dir. Bâtın'dır ve O, her şeyi bilendir" âyetini okur.


  Bunuda sık sık oku.


  Unutma kardeşim ilerde bu takıntılarına gülüceksin.Vesvese yapmakta günahtır.İsrafa sebep olur.Sana bir tavsiye daha banyoya gir ilk başta 20 dk tut 20 dk içinde çıkmak zorundasın banyodan bunu başar.Yanlış bişi yapsanda çık banyodan.Sonra 15 dk sonra 10 dkya indir.İşe yarayan bir yöntemdir kolay gelsin.
 8. 8
  ALLAH (C.c) senden razı olsun kardeşim ...hoşbulduk söylediklerin içimi çok rahatlattı inşallah bundan sonra olmayacak ama ben bunu yapmayı beceremiyorum yanlış alsamda banyodan çıkamıyorum çünkü içim rahat etmiyor birde gusülde namaz abdesti gibi abdest almak her zaman için şart mı ben bunu yaparende çok oyalanıyorum ..... 9. 9
  Ecmain.Yanlış alsan da banyodan çıkacaksın.Bunu yapacaksın.Emin ol yanlış gusül almıyorsun yanlış aldığını sanıyorsun.

  İlk banyodan erken çıktığında için hiç rahat etmicek ama sen namaza duracaksın bakıcaksın o hislerin hepsi kaybolmuş.Çok rahat ediceksin.

  Sadece ağzına 3 burnuna 3 su verip tüm vücudunu yıkaman yeterli ayrı bir abdest almana gerek yok sünnettir.Ama sünneti terk etmesen daha iyi olur.Hiç değilse bu evreyi atlatana kadar sadece boy abdesti alabilirsin.Banyoya hetr girişinde yanında saat olsun 15 dlya çık.Sonra daha da azalt bu sayıyı. 10. 10
  Saol Kardeşim Namaz Kılmaya Başlayamadım Daha Ama Inşallah Başlayacam.. Yinede Gusül Sırasında Namaz Abdesti Almam Gereklimi.... 11. 11

  --->: gusül almak ölüm gibi gelmeye başladı

  Gerekmez alırsan sünneti yerine getirmiş olursun.


  Muminem --->: gusül almak ölüm gibi gelmeye başladı

 12. 12
  Kayıtsız Üye
  Selamu aleykum. Ben de buna benzer bir durumdayım. Ama meni beyaz olmaz mı? Artık o kadar bıktım ki günde bir kaç defa gusul abdesti aldığım oluyor. Ama beyaz geldiğinde bozulduğunu düşünüyorum? lütfen bi şey söyleyin 13. 13
  xxxxxx
  aksam uyumadan once bol bol dua oku pis ruyalari gormezsin 14. 14
  sevgul
  selamun aleykum abdestlerimi surekli yanlis aldigimi farkettim bunun borcu nedir lutfen bana yardimci olur musunuz ?sürekli gusül abdesti alıyorum,  gusül abdesti uzun sürüyor,  gusül abdesti kaç dakika sürer,  gusülde göbek deliği,  her gün gusül alıyorum,  gusül abdestim çok uzun sürüyor,  gusül abdesti alırken gelen vesvese