Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Hz. Ömer (r.a.) Nasıl Müslüman Olmuştur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz. Ömer (r.a.) Nasıl Müslüman Olmuştur?

  Reklam
  Hz. Ömer (r.a.)'in kafası karma karışıktı. Hak ile Batıl arasında bocalıyordu. Bu zihnî yükten kurtulmak ve her şeyi bitirmek için Rasûlullah (a.s.)'ı öldürmeyi plânladı. İbni İshâk'ın ifadesine göre Hz. Ömer bu niyetle kılıç kuşanarak evden çıktı.
  Ama yolda bizzat Hz. Ömer'in kabilesinin eşrafından olan ve gizlice müslümanlığı kabul etmiş olan Hz. Nu'aym bin Abdullah en-Nahhâm ile karşılaştı. Kendisi, "hayır ola, ne tarafa?" diye sordu.

  Hz. Ömer "Kureyş arasında ikilik yaratan, hepimizi enayi yerine koyan, dinimizi ayıplayan ve mabutlarımızı kötüleyen o sabi (dinsiz)'yi öldüreceğim." Nu'aym dedi ki, "vallahi, senin nefsin seni aldatmıştır. Sen zannediyor musun ki, Muhammed (a.s.)'i öldürdükten sonra Abd-i Menaf seni sağ bırakacaktır? Sen önce kendi evine bak." Hz. Ömer, "hangi eve?" diye sordu. Nu'aym dedi ki: "Senin enişten ve amcazaden Sa'id bin Zeyd ve kardeşin Fâtıma ikisi de müslüman olmuşlardır. Ve onlar Muhammed (a.s.)'e tabi olmuşlardır."
  Hz. Ömer bunu duyar duymaz öfke içinde kız kardeşinin evine gitti. Orada Hz. Habbâb bin Erett önünde bir kumaş par*çası açıp oturuyordu. Kumaş parçasında Tâhâ Sûresi yazılıydı. Erett bun*dan Hz. Fâtıma'ya okuyordu. Hz. Ömer (r.a.)'in gelişi belli olunca Hz. Habbâb evin bir köşesinde saklandı ve Hz. Fâtıma ise Kur'an'ın yazılı ol*duğu kumaş parçasını baldırının altına sakladı. Fakat Hz. Ömer o zamana kadar Hz. Erett'in kıraatını duymuştu. İçeriye girdikten sonra, "biraz önce duyduğum ses neydi?" diye sordu. Hz. Fâtıma ile Hz. Sa'id (r.a.) dediler ki öyle bir ses yoktu. Hz. Ömer dedi ki: "hayır vardı". Sonra şunları ekle*di: "Duyduğuma göre siz ikiniz Muhammed (a.s.)'in dinine tâbi olmuşsu*nuz." Bunu dedi ve eniştesini dövmeye başladı. Hz. Fâtıma (r.a.) kocasını kurtarmak isteyince o da dayak yedi; öyle ki başı yaralandı. Bu noktada karı koca dediler ki: "Evet biz müslüman olduk ve Allah'ın Rasûlüne iman ettik. Artık sen ne istersen yap." Hz. Ömer (r.a.) kız kardeşinin başından kan aktığını görünce yaptığı hatadan pişman oldu ve az önce okudukları Kur'ân parçasını getirmesini söyledi:
  "Bakayım, Muhammed (a.s.)'in ge*tirdiği şey ne imiş" dedi. Hz. Ömer (r.a.) okuma yazma bilen bir kişiydi ve Kur'an'ı okumak istiyordu. Fakat kız kardeşi dedi ki: "Senin bunu kay*bedeceğinden endişe ediyoruz". Hz. Ömer dedi ki: "Hiç endişelenme" ve mâbudlarına yemin ederek bunu geri vereceğini söyledi. Kız kardeşi bu arada ümitlenmişti, belki Ömer müslüman olur diye. Onun için kendisine dedi ki: "Sevgili kardeşim, sen müşrik olduğun için temiz değilsin. Halbu*ki, bu kitaba ancak temiz İnsanlar el sürebilir." Bunu duyunca Hz. Ömer banyo yaptı ve Hz. Fatma kendisine Kur'an-ı Kerim'in o parçasını verdi.
  Hz. Ömer, Tâhâ sûresinin henüz ilk bölümünü okumuşken, "ne kadar gü*zel ve şahane bir belagattır bu" dedi. Hz. Habbâb bin Erett, "ey Ömer, öy*le sanıyorum ki Rasûlullah (a.s.)'ın duasının gerçekleşme ânı gelmiştir. Çünkü ben Rasûlullah (a.s.)'ın dün böyle dua ettiğini duydum: "Ya Rabb, Ebu'l-Hakem bin Hişâm (Ebu Cehl) veya Ömer bin Hattab vasıtasıyla îs-lâm'ı teyid et." Onun için ey Ömer gel, Allah'a gel." Hz. Ömer, "Beni Mu*hammed (a.s.)'e götürün ki, müslüman olayım" dedi. Hz. Habbâb bin Erett dedi ki, "kendisi Safa yakınlarında bir evde (Dâr-ı Erkam) bazı sahabeler*le oturuyor."
  Böylece Hz. Ömer, belinde kılıç asılı vaziyette Rasûlullah (a.s.) ve arkadaşlarının bulunduğu eve itti ve kapıyı çaldı. Sahabelerden biri kalkıp dışarıya göz attı. Baktı Hz. Ömer belinde kılıçla bekliyor. Çok korktu ve geriye dönüp Rasûlullah (a.s.)'a haber verdi. Hazreti Hamza de*di ki: "Müsaade edin, gelsin. Niyeti iyiyse biz de kendisine iyi muamele ederiz. Yok niyeti bozuksa, onun kılıcıyla onun işini bitiririz." Rasûlullah (a.s.) da dedi ki: "Gelsin". Verilen emre uyuldu ve Hz. Ömer içeriye alın*dı.
  Hz. Ömer içeriye girer girmez, Hz. Peygamber (a.s.) onun çarşafının bir ucunu sımsıkı eline alarak sordu: "İbni Hattab, seni buraya getiren ne*dir? Vallahi bana öyle geliyor ki Allah sana büyük bir âfet göndermediği sürece sen vazgeçmeyeceksin." Hz. Ömer dedi ki: "Ya Rasûlullah, ben Allah ve Rasûlüne ve Rasûlün talimatına iman etmek için huzurunuza gel*miş bulunuyorum." Bunu duyunca Rasûlullah (a.s.) "Allahu Ekber" diye seslendi.
  Bu tekbir sesiyle evdeki herkes Hz. Ömer'in müslüman olduğu*nu anlamış oldu. Müslümanlar buna çok sevindiler. Hz. Hamza (r.a.)'dan sonra Hz. Ömer'in de müslüman olması müslümanların gücüne güç kattı. İbni İshâk Medine'li ravilerin Hz. Ömer'in İslâm'ı kabul etmesiyle ilgili ri*vayetlerinin bundan ibaret olduğunu belirtiyor. Hâfız Ebû Ya'lâ bu rivâyeti Hz. Enes bin Mâlik'e dayanarak nakletmiştir. Bezzâr ise bizzat Hz. Ömer'in ifadelerini kullanmıştır.


  Paylaş
  Hz. Ömer (r.a.) Nasıl Müslüman Olmuştur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslamiyetin ilk dönemlerinde İslamiyeti tebliğ etmek için peygamber efendimiz çevresinden başlamıştır. Duası ile hazreti Ömer'in iman etmesi için duada bulunmuştur. 3. 3
  çigdem esen
  bence cok guzel bir hikaye 4. 4
  Bu hikaye gercek mı


  Hikaye değil gerçek Hz .Ömerin Müslüman oluşu. 5. 5
  elifnurkobal
  Hikaye de ne demek. Bunlar sahabe hayatları, kıssalardır. Lütfen hikaye deyip te basite almayın. Bunlar hikaye değil. Gerçek yaşanmış kıssalar hayatlardır. 6. 6
  anonymePerson
  Ich glaube nicht, das alte Religionszugehörigkeit ist Moslem , aber immer die wahre Geschichte , aber ich zählte halb deutsch , halb Türkisch Türkische Vater nahm meine Mutter
  Ben din eski Müslüman, ama her zaman gerçek bir hikaye olduğunu sanmıyorum, ama ben yarı Alman sayılır, yarı Türk Türk baba annem aldı 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Bunların hepsi gerçek 8. 8
  yusuf
  Çok güzel bir hikaye bence 9. 9
  Kayıtsız Üye
  Hikaye demesini, bunlar yaşanmış ve bizimde örnek alabileceğimiz Kısalar. Çok hafife alıyorsunuz. Cry 10. 10
  Kayıtsız Üye
  İyi pek faydalanmasına fakat okunan anlamam için yetti de arttı 11. 11

  Cevap: Hz. Ömer (r.a.) Nasıl Müslüman Olmuştur?

  Hz.Ömer Nasıl müslüman olmuş? kısaca hikayesi

  Hz.Ömer peygamber efendimizi öldürmek ile görevlenmiştir. ve peygamber efendimizin evine kadar girmeyi başarmıştır. Fakat peygamber efendimizin evinde okunan ayetleri duyarak etkilenmiş ve müslümanlığı seçmiştir..  Muminem Cevap: Hz. Ömer (r.a.) Nasıl Müslüman Olmuştur?

 12. 12
  Kayıtsız Üye
  Hikaye değil dinimin güzelliği 13. 13
  Kayıtsız Üye
  Böyle şeyler yazmayın lütfen hepsi gerçek yaşanmış kıssalardir 14. 14
  Kayıtsız Üye
  Hikaye değil hz Ömerin müslüman oluşunu anlatan kıssalar bilmeyenler bilsin vesselamhz ömer nasıl müslüman oldu,  hz ömer nasıl müslüman olmuştur,  hz ömer hangi sureyi duyunca müslüman oldu,  hz.ömer hangi sureyi duyunca müslüman oldu,  hz ömer nasıl müslüman oldu kısa,  hz.ömer nasıl müslüman oldu,  hz ömer nasıl müslüman oldu(kısa bilgi)