Mü'mine ve Tarih ve Sahabelerin Hayatı Forumundan Abdullah bin Cahş (ra) ın Uhud savaşındaki duası Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Abdullah bin Cahş (ra) ın Uhud savaşındaki duası

  Reklam
  SAD BİN EBİ VAKKAS(R.A) anlatıyor:

  Uhud savaşında bir ara baktım, Abdullah bin Cahş (ra) yanıma geldi. Dedi ki Şöyle bir kenara çekilsek, ben duâ etsem, sen âmîn desen; sonra istersen sen duâ et, ben âmîn diyeyim, olmaz mı? Ben de davetine icâbet ettim ve Olur! dedim. Bir kenara çekildik. Önce ben duâ ettim Ya İlahî! Bugün benim karşıma güçlü, kuvvetli birini çıkar, onunla çarpışalım, ben onu öldüreyim. Böylece en büyük hizmeti yapmış olayım, hem de ganîmetini alayım! Abdullah Bin Cahş (ra) bu duâya Amîn! dedi. Allah a yemin olsun, istediğim oldu.

  Sonra Abdullah Bin Cahş (ra) duâ etti
  Ya İlahî! Bugün benim karşıma güçlü, kuvvetli, zorba birisini çıkar, onunla kıyasıya savaşayım. Sonra o beni öldürsün. Bununla yetinmeyip karnımı yarsın. Kulaklarımı, burnumu kessin. Ve ben o hâlimle huzuruna çıkayım. Sen bana Kulum Abdullah! Sana verdiğim âr16;zâları ne yaptın?r17; diye sorduğunda ben Ey Rabbim! Emânet olarak verdiğin o âzâları yerinde kullanamadım. Haklarını veremedim. Sağlam olarak onlarla senin huzuruna çıkmaktan hayâ ettim. Bunun için onları senin ve Resûlünün yolunda harcadım!r17; diyeyim. Sen de bana Doğru söyledin! diyesin ve beni affedesin!

  Bu duâya âmîn demek içimden hiç gelmedi. Fakat sözleştiğimiz için Amîn! dedim. Vallâhi onun duâsı benimkinden daha hayırlıydı. Vallâhi akşama doğru onu gördüm. Burnu ve kulağı ipte sallanıyordu.
  alıntı  Paylaş
  Abdullah bin Cahş (ra) ın Uhud savaşındaki duası Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Vücudumuz her bir zerresinin bizde hakkı vardır. İşte sahabiler bu hakkın önemini iyi bildikleri için hem savaştan kaçmamış hem de zorlu bir düşmanla savaşmak ve Allah'ın huzurunu bu şekilde çıkmak için dua etmişlerdir.