İslam Dini ve İman Bölümü ve Peygamberlere İman Forumundan Peygamberlere İman Nedir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamberlere İman Nedir

  Reklam
  Peygamberlere İman Ne Demektir?

  Yüce Allâh, insanlara kendi içlerinden seçtiği son derece yetkin insanlar aracılığıyla dinini bildirmiştir. Bu kimselere "peygamber" denir ki Allâh ile kulları arasında bir elçi demektir.

  Peygamberlik, Allâh’ın insanlardan dilediğine verdiği bir görevdir. Çalışmakla elde edilmez. İlk Peygamber, Hz. Adem ve son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v) dır. Sayılarını Allâh’tan başka kimse bilmez. Bunlardan bir kısmının adı Kuran’da geçmektedir.

  Peygamberler de insandır. Bu bakımdan yeme, içme, uyuma, dinlenme, evlenme, hastalanma gibi beşeri hususlarda diğer insanlarla aralarında bir fark yoktur. Bunlar peygamberler için bir eksiklik değildir. Ancak hepsinde mutlaka bulunması gereken ortak nitelikler şunlardır:
  Sıdık (doğruluk)
  Emanet (güvenilir olma)
  Fetanet (çok zeki ve akıllı olmak)
  Tebliğ (bildirmekle yükümlü bulundukları hükümleri insanlara anlatmak)
  İsmet (günahsız olmak).

  Peygamberlerin, peygamberliğini insanlara ispatlamak için Allâh kendilerine mucizeler vermiştir. Son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)’e de böyle pek çok mucize verilmiştir. Fakat O’nun en büyük ve sürekli mucizesi, hiç şüphesiz ki Kuran’dır.  Paylaş
  Peygamberlere İman Nedir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İmanın şartlarından bir tanesi olan peygamberlere iman etmek demek hazreti Adem'den hazreti Muhammed'e kadar gönderilen bütün peygamberlerin Allah tarafından insanlara elçi olarak gönderildiğini kalben tasdik etmektir.peygamberlere iman nedir,  peygamberlere iman ne demektir,  peygambere iman nedir,  peygamberlere iman konusu,  peygamberlere iman slayt,  peygamberlere iman hakkında kısa bilgi,  peygamberlere iman konusu kisa