Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruclu iken muayene olunabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruclu iken muayene olunabilir mi?

  Reklam
  Soru

  Orucluyken bir kadın doğum uzamanına muayne olunabilir mi. Sık sık kontola gitmek zorunda olan kişi ne yapmalı? Oruç ne duruma duşer. Birde doktor yabancı. Doktor musluman olsun olmasin oruc bozulur mu. Yada ne yapmak lazım bu durumda?

  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Hasta bir kadın, muayene, tedavi ve ameliyat gibi şeylere muhtaç olabilir. Ancak kadın, hasta olduğunda uzman bir kadın doktor varsa ona gidip muayene olabilir. Eğer böyle bir hanım doktor yoksa erkek bir doktora gider tedavisini ona yaptırır. Aksi takdirde erkeğe gitmesi günâh ve vebaldir. Aynı şekilde bir erkek hasta olursa, uzman erkek bir doktor varsa ona gitmeye mecburdur. Yoksa bir kadın doktora gidebilir (Bedâ'ial-Senâî, c. 6, s. 2962).

  Kimin uzman olup olmadığına karar verecek olan doktorlardır. Ayrıca tedavi hayati bir önem taşıyorsa hastanın cinsiyetine göre daha uzman olan erkek doktor, ya da kadın doktor tercih edilebilir. (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 171)

  Başka imkanı yoksa bir kadının müslüman olsun veya olmasın erkek doktora muayene olması haram olmaz.

  Oruca gelince:

  Bu meseleye ışık tutması bakımından gusülle ilgili bir prensibi hatırlayalım:

  Ön ve arka yoldan birisine parmak veya başka bir cismi sokmak guslü gerektirmez. Parmağın erkek parmağı ile kadın parmağı olması arasında bir fark yoktur. Fakat cinsel bir lezzet duyma düşüncesiyle ön tarafa parmak sokulursa bundan dolayı gusül gerekir.

  Şöyle ki: Kadının fercine plastik âletin sokulması halinde kadın şehvet duymuşsa yıkanması gerekir, duymamışsa gerekmez.

  Bunun için bir kadın, kadın hastalığından dolayı doktora muayene olurken, cinsî bir haz duyarsa bundan dolayı gusül gerekirken, cinsî haz duymazsa hiç bir şey gerekmez. Doktor kadın da olsa, erkek de olsa hüküm aynıdır. (Reddü'l-Muhtar, 1: 112)

  Muayene olmak orucu bozmaz.


  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Oruclu iken muayene olunabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruçlu olan bir kimse muayene olması orucunun bozulacağı anlamına gelmez. Kişi muayene sırasında plastik bir aletin sokulması ile şehvet duyması halinde abdest alması gerekmektedir. Orucuna zarar vermez.kadin doktoruna gitmek orucu bozarmi,  orucluyken kadin doktoruna gitmek orucu bozarmi,  kadın doğum muayenesi orucu bozar mı,  erkek doktora muayene olmak orucu bozar mı,  dişçiye gitmek orucu bozar mı,  doktora gitmek orucu bozar mı,  oruçluyken kadın doğum muayenesi