Müslüman Hanımlar ve Örnek Müslüman Kadınlar Forumundan Hz. Yusuf, Züleyha ile evlendi mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz. Yusuf, Züleyha ile evlendi mi?

  Reklam
  Hz. Yusuf Züleyha'yı hiç mi sevmemiştir?

  Zindandan çıkınca ne olmuştur? Züleyha Allah tarafından affedilmiş midir? Cennette beraber olma gibi bir ayet ya da hadis mevcut mudur? (Rumuz: Zeynep)
  Hz. Yusuf ile Züleyha arasında geçen olay mükemmel bir Kur'ân kıssasıdır ve Yusuf Suresi'nin 23-35 âyetlerinde anlatılır. Meâlde yer alan bilgiler kısaca şöyle:
  Yusuf olgunluk çağına erişince, evinde bulunduğu kadın onun nefsinden muradını almak istedi, kapıları kapatıp "Haydi gelsene" dedi.
  Yusuf, "Allah korusun" dedi. "Kocan benim efendimdir; o bana çok iyi bakıyor." dedi.
  Kadın ona gerçekten niyeti kurmuştu. Rabbinin delilini görmüş olmasaydı, Yusuf da ona kapılıp gidecekti.
  Sonra kapıya koşuştular. Bu arada kadın onun gömleğini arkasından yırttı. Kapı önünde kadının kocasıyla karşılaştılar.
  Kadın dedi ki: "Senin ailene kötülük yapmak isteyen birisinin hapisten veya acı bir azaptan başka bir cezası var mı?"
  Yusuf ise "Asıl o benden muradını almak istedi" dedi.
  Kadının yakınlarından biri de şöyle şahitlik etti: "Eğer onun gömleği önden yırtılmışsa kadın doğru söylemiştir, o ise yalancıdır. Gömleği arkadan yırtılmışsa kadın yalan söylemiştir, o doğru söylüyordur."
  Yusuf'un gömleğini arkadan yırtılmış görünce kocası, "Anlaşılan bu sizin tuzaklarınızdan biri. Siz kadınların tuzağı ise pek yaman olur. Yusuf, sen bunu unut. Kadın, sen de günahın için af dile; çünkü günahkâr olmuşsun." dedi.
  Kadın, "Ben ondan muradımı almak istedim fakat o namuslu davrandı. Ama yemin olsun, dediğimi yapmazsa hapse girecek ve küçük düşecek." dedi.
  ***
  Hz. Yusuf hapse atılır, uzun süre hapiste yattıktan sonra çıkar. Hükümdar kadınları bir araya topladı, "Derdiniz neydi de Yusuf'tan muradınızı almak istediniz?" diye sordu. Onlar, "Hâşâ, Allah için, ondan bir kötülük görmedik." dediler. Aziz'in hanımı da "İşte şimdi hak yerini buldu." dedi. "Ondan muradımı almaya çalışan bendim; o doğruyu söylüyordu."
  Yusuf dedi ki: "Gıyabında kendisine hıyanet etmediğimi ve hainlerin tuzağına Allah'ın muvaffakiyet vermeyeceğini Aziz böylece bilsin istedim."
  ***
  Kur'ân'da kıssa bu şekilde anlatılır. Züleyha'nın akıbeti ve Hz. Yusuf'la evlenip evlenmediği Kur'ân'da yer almadığı gibi, Peygamberimizin hadislerinde de geçmez.
  Fakat Taberi Tarihi ve İbn-i Esir'in el-Kâmil gibi İslam tarihi kitaplarında şu bilgilere yer verilir:
  Züleyha'nın kocası ölünce, Mısır kralı, Züleyha'yı Hz. Yusuf ile evlendirir. Bu esnada Hz. Yusuf ile Züleyha arasında şöyle bir konuşma geçer:
  Yusuf Aleyhisselam Züleyha'ya:
  "Senin vaktiyle benden istemiş olduğun şeyden, böylesi daha hayırlı değil midir?" der.
  Züleyha: "Ey dost! Beni kınama! Gördüğün gibi ben devlet ve dünya nimetleri içinde yaşayan güzel bir kadındım. Eşimin ise kadınlarla teması yoktu. Allah seni olduğun gibi çok güzel yaratmıştı. Gördüğün gibi nefsim bana baskın gelmişti." der.
  Yine bu kaynaklarda verilen bilgiye göre, Yusuf Aleyhisselam Züleyha'yı bekar olarak bulmuştur. Bu evlilikten iki oğulları olmuştur.
  Züleyha Allah tarafından affedilmiş olmalı ki bir peygamberin hanımı olmuştur. Âyette yer aldığına göre, eşi olaya şahit olduğunda Züleyha'ya, Allah'tan af dilemesini söyler ki, tövbe ettiği anlaşılıyor.
  Diğer yandan Hz. Yusuf'un Züleyha ile cennette birlikte olup olamayacağı hakkında kaynaklarda herhangi bir bilgi mevcut değildir.
  (M. Asım Köksal, Peygamberler Tarihi, 1:298; İbnü'l-Esîr, el-Kâmil fi't-Târih Tercümesi, s. 136)

  Mehmet Paksu


  Paylaş
  Hz. Yusuf, Züleyha ile evlendi mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hazreti Züleyha yıllarca hazreti Yusuf'un hasreti ile yaşamış ve yaşlanmasına rağmen hala gözyaşlarını onun için akıtmıştır. Allahu teala tarafından kısmet edildikten sonra genç haline dönmüş ve Allahu teala tarafından hazreti Yusuf ile nikahları kıyılmıştır. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Töbe estağfirullah allahı şirk koşmak gibi olmasında hz yusufun züleyhayla evlenmesi biraz sacma deilmi yani sonucta o baktı o buyutu nerdeyse ana oğul gibi bi ilişki mevcut 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Evlendi evet çünkü allahtan buyruk geliyor iyi anlayın iyi okuyun filme iyi bakın çünkü züleyhanın kocası iktidarsızdı züleyha kız olarak gerdege girdi yusufla 5. 5
  Kayıtsız Üye
  İslamiyette göre evlilik kan bağı , süt kardeşliği , yapılmış olan nikah akdi yüzünden bir bay ile bayanın evliliği haram olabilir. Hz Yusuf ile Züleyha'nın evliliğini haramlaştıran böyle bir kan bağı veya öreki türlü bir bağ yoktur evlilikleri islami açıdan sakıncalı değildir. Züleyha valideniz hz Yusuf'un annesi görevinde değildir.Detaylı arastırma için sorularla islamiyet sitesine bakabilirsiniz. 6. 6
  Kayıtsız Üye
  hz yusufun züleyha ile evlenip evlenmediği hz kuran ve peygamberimizin hadisinde geçmediği açıktır doğruluğu konusunda tereddüt olabilir 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Biz peygamberler kadar dahamı iyi bilecez peygamberler ALLAH tan vahiy alır ona göre davranırlar 8. 8
  Kayıtsız Üye
  Yusufu sadece büyüttü eger ona süt vermis olsaydi o halde şaşabilirdin bu duruma cunku süt vermesi halinde anne yarısı olurdu ve zaten Allah boyle birsey yapmaz merak etmehz yusuf züleyha ile evlendi mi,  hz yusuf asenat ile evlenmesi,  hz yusuf evlendimi,  hz yusuf kaç yaşında evlendi,  hz yusuf kiminle evlendi,  hz yusuf eşi züleyha kaç yaşında öldü,  hz yusuf ile züleyha evlendi mi