Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İstiklal Marşının Ortaya çıkış Hikayesi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  İstiklal Marşının Ortaya çıkış Hikayesi

  Reklam
  Istiklal marşının ortaya çıkış hikayesi kısa ve öz cevap alabilirmiyim


  Paylaş
  İstiklal Marşının Ortaya çıkış Hikayesi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam

  İstiklal Marşının Hikayesi Nedir? Kısaca

  İstiklal Marşının Yazılış öyküsü
  İstiklal Marşının Ortaya Çıkış Hikayesi


  Türk Kurtuluş Savaşının en çetin döneminde, bir milli marşa duyulan gereksinmeyi göz önüne alan Milli Eğitim Bakanlığı, 1921 yılında bunun için bir şiir yarışması düzenledi. Yarışmaya 724 şiir gönderildi. Kazanacak şiire para ödülü konduğu için başlangıçta Mehmet Akif katılmak istemedi. Ama milli eğitim bakanı Hamdullah Suphi'nin ısrarı üzerine, ödülsüz olmak şartıyla o da şiirini gönderdi.

  Yapılan seçim sonunda, Mehmet Akif'in 20 Şubat 1921'de yazdığı "Kahraman Ordumuza" sungusunu taşıyan şiiri 12 Mart 1921 günü büyük çoğunlukla TBMM'nce İstiklal Marşı kabul edildi. Aynı yıl bir de beste yarışması açıldı, ama kesin bir sonuç alınamadı. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığınca Ali Rıfat ÇAĞATAY’ın (1867–1935) bestesi uygun görülerek okullara duyuruldu. 1924'ten 1930'a kadar marş bu beste ile çalındı. O yıl bunun yerini, Cumhurbaşkanlığı Orkestrası şefi Zeki ÜNGÖR'ün 1922'de hazırladığı bugünkü beste aldı.

  Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Marşında, Kurtuluş Savaşının kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, hakka, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirir. Şiirin bütünü, dörtlükler halinde yazılmış kırk bir dizedir. Sonuncu bölük beş dize. alıntı