Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Dinimize Göre Komşu Hakkı ve Akraba Ziyaretinin önemi Nedir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Dinimize Göre Komşu Hakkı ve Akraba Ziyaretinin önemi Nedir

  Reklam
  dinimize göre komşu hakkı ve akraba ziyaretinin önemi nedir


  Paylaş
  Dinimize Göre Komşu Hakkı ve Akraba Ziyaretinin önemi Nedir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İSLAMDA AKRABA VE KOMŞU İLİŞKİLERİ VE ÖNEMİ


  İnsan sosyal bir varlıktır. Bu nedenle sosyal bir çevrede yaşamaya ve diğer insanlarla ilişki kurmaya fıtraten ihtiyaç duyar. İnsanın ilişki içerisinde olduğu kimseler öncelikle aile fertleridir. Daha sonra akrabalar ve komşular gelir. Bu gerçeği göz önünde bulunduran dinimiz, insanın en çok ilişki içerisinde olduğu kimselere karşı onunla paralel hak ve sorumluluklar vermiştir. Bu husus Kur’anda şöyle ifade edilmiştir: “Allaha ibadet edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, elinizin altında bulunanlara iyi davranın; Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseleri sevmez.”


  Dinimiz akraba ilişkilerini “sıla-i rahim” kavramıyla ifade etmiştir. Sıla-i rahmi gözetmeyi emretmiş, akrabalarla ilişkiyi kesmeyi günah saymıştır. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de bu husus şöyle ifade edilmiştir: “Allaha verdikleri sözü kuvvetle pekiştirdikten sonra bozanlar, Allah’ın riayet edilmesini emrettiği akrabalık bağlarını kesenler ve yeryüzünde fesat çıkaranlar; işte lanet onlar içindir. Ve kötü yurt(cehennem) onlarındır.”
  Sıla-i rahimle ilgili Allah Resûlü (s.a.v) de bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Rahim (akrabalık) Allah’ın rahmetinin eserlerindendir. Kim bu bağı korursa, Allah ona merhamet eder. Kim onu koparırsa Allah ondan ihsan ve rahmetini keser.” Bir diğer hadisinde de Allah Resulü şöyle buyurmuştur: “Kim rızkının genişletilmesini, ömrünün uzatılmasını (eserinin kalıcı olmasını) isterse sıla-i rahim yapsın.”


  Dinimizin üzerinde önemle durduğu bir diğer husus da komşu hakları ve onlarla olan ilişkilerdir. Hutbemizin başında okumuş olduğumuz ayet-i kerîmenin mealinde komşuya iyilik yapmanın önemi üzerinde durulmuştur. Komşu hakları ve onlarla olan ilişkiler konusunda Allah Resûlü (s.a.v) şöyle buyurmaktadır: “Cebrail bana komşu hakları hususunda o kadar tavsiyede bulundu ki, onu mirasçı kılacak sandım.” Allah Resûlü (s.a.v) bir başka hadis- şerifinde, kişinin mutlu ve huzurlu olmasının sebeplerinden birinin de iyi bir komşu olduğunu şu şekilde ifade etmiştir: “İyi bir komşu, rahat bir binek ve geniş bir ev insanı mutlu eden nedenlerdendir.” Şerrinden emin olunmayan kötü komşunun gerçek anlamda iman etmiş olmayacağını da peygamber efendimiz ifade etmiştir.


  Günümüzde akraba ve komşular arası ilişkiler istenen seviyede değildir. Nice akraba ve komşular basit sebeplerle birbirlerine küsmekte, birbirlerine karşı hak ve sorumluluklarını yerine getirmemektedirler. Unutmayalım ki sağlam bir toplumsal birliktelik ancak sağlam ilişkilerle gerçekleşir. Bu sağlam birlikteliği gerçekleştirmek için Kur’an ve sünnetin bu konudaki öğretilerine kulak vermeli; başta aile içi iletişim olmak üzere akraba ve komşu ilişkilerine önem vermeliyiz.
  Bir hadis-i şerifin mealiyle son vermek istiyorum. “Allah katında arkadaşların en hayırlısı, arkadaşı için en hayırlı olandır, Allah katında komşuların en hayırlısı da komşusu için en hayırlı olanıdır.”

  HAZIRLAYAN : Harun YILMAZ 3. 3
  süper
  Bence çok güzel emeğede saygı gösterin ödevimede çok yardımcı oldu hazırlana(Harun Yılmaz)çok teşekürler 4. 4
  Kayıtsız Üye
  saolun dersimi bitirdim 5. 5
  Kayıtsız Üye
  çok teşekkürler...bayıldım.sayenizde ödevim süper oldu. 6. 6
  kayıtsız üye
  performans ödevim vardı yaptım çok beğendim teşekkür ederim 7. 7
  burak yalovaç
  İslamda akraba ve komşu ilişkileri çok önemlidir. 8. 8
  Kayıtsız Üye
  Eh iştee gùzel performans bitti 9. 9
  burak yalovaç
  çok teşekür ederim performas ödevimden 100 aldım 10. 10
  Kayıtsız Üye
  ödevime çok yardımcı oldunuz sağolun ve bütün emği geçenlere teşekkür ediyordum 11. 11
  Kayıtsız Üye

  Cevap: Dinimize Göre Komşu Hakkı ve Akraba Ziyaretinin önemi Nedir

  çoook iyi heep böyle devam edinnnnnnnnnn


  Muminem Cevap: Dinimize Göre Komşu Hakkı ve Akraba Ziyaretinin önemi Nedir

 12. 12
  Misafir Üye
  Gerçekten çok güzel olmuş.Performans Ödevimi yaptım. Çok teşekkürler 13. 13
  Misafir
  çok teşekkürler proje ödevime çok yardımcı oldu 14. 14
  leleleleler
  çok güzel yapmışsınız din performansından inşallah 100 alırımdinimize göre komşu hakkı ve akraba ziyareti önemi,  dinimize göre komşu hakkı ve akraba ziyaretinin önemi,  komşu hakkı ve akraba ziyaretinin önemini açıklayınız,  dinimize göre komşu hakkı ve akraba ziyaretinin önemini açıklayınız,  dinimize göre komşu ve akraba ziyaretinin önemi,  dinimize göre komşu hakki ve akraba ziyaretinin önemi özet,  dinimize gore komsu hakki ve akraba ziyaretinin onemi