Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Zina Yapanın Namazı Kabul Olur Mu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Zina Yapanın Namazı Kabul Olur Mu

  Reklam
  zina yapanın namazı kabul olur mu


  Paylaş
  Zina Yapanın Namazı Kabul Olur Mu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sahih olmakla kabul olmak ayrı şeydir. Her çeşit günahı işleyen kimsenin kıldığı namaz sahih olabilir; fakat kabul olmaz. Yani ahirette ona, “Niçin namaz kılmadın?” diye sual edilmez. Şartlarına uygun kılmışsa, namaz borcundan ve namaz kılmamak gibi büyük günahtan kurtulur. Fakat namazdan hasıl olacak büyük sevaba kavuşamaz. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  Duanın kabul olması için helal ye! Bir lokma haram yiyenin, kırk gün ibadetleri kabul olmaz. [Taberani]

  alıntı

  ------------------

  TÖVBE ETMEK

  Tövbenin önündeki en büyük engellerden biri ümitsizliktir. O aşılmadan hidayet güneşine ulaşılamaz. Ümitsizlik hastalığına yakalanan kişi kendini karanlığa mahkûm eder. Korkudan günahları ile yüzleşmez, yarasanın ışıktan kaçtığı gibi tövbeden kaçar. Hâlbuki ". Rabbinin rahmetinden delalette olanlardan başka kim ümidini keser?" (Hicr suresi, 15/56)

  Sahabinin büyüklerinden Ebû Hüreyre anlatıyor:

  "Bir gün Mescid-i Nebevî'de oturuyordum. Bir hanım yanıma yaklaştı, oldukça üzüntülü ve sıkıntılıydı. Utana sıkıla:
  - Ben zina ettim. Bu zinadan bir çocuğum oldu. Korktum, kimsenin durumumu öğrenmemesi için onu öldürdüm.

  Buna rağmen hala tövbe edebilir miyim, diye sordu. Şaşkın bir o kadar da kızgındım:

  - Gözü aydın olmayasıca, iyiliğe ulaşamayasıca, hayır tövbe edemezsin, diye çıkıştım. Kadın büyük bir üzüntü ve pişmanlık içinde yanımdan ayrıldı. Dışarı çıktığında bütün kalbi ile içtenlikle Rabbine yalvarmaya başladı.

  Sabah olunca namaz kıldıktan sonra doğruca Allah Resûlü (s.a.s.) yanına gittim. Fetva isteyen hanımdan bahsettim. Kadının bana söylediklerini ve benim ona verdiğim cevabı anlattım. Allah Resûlü (s.a.s.):

  - Ne kadar yanlış söylemişsin. Sen hiç ". Ancak tövbe eden, iyi ameller işleyenler hariç, Allah onların kötülüklerini iyiliğe çevirir. Allah bağışlayıcıdır, merhametlidir." (Furkan suresi, 25/70) ayetini okumuyor musun, buyurdu.
  Büyük bir hata yaptığımı anlamıştım. Üzüntü içinde mescitten ayrıldım. Medine sokaklarına daldım. Bütün evleri tek tek arayıp, kadını bulmaya çalıştım. Hiçbir yerde yoktu. Uzun süre aramama rağmen bir türlü bulamadım. Bir kötülüğe sebep olmaktan korkuyordum. Büyük bir kaygı ve endişe içinde geri döndüm.

  Hanım kendisini aradığımı öğrenmiş olacak ki ertesi gün tekrar yanıma geldi. Kadını karşımda görünce çok sevindim. Allah Resûlü (s.a.s.) ile aramda geçen konuşmayı anlatıp ayet-i kerimeyi okudum. Sevinçten gözleri parıldayan hanımın üzerinden büyük bir yük kalkmıştı. Çocuklar gibi seviniyordu.
  - Benim için çıkış yolu yaratan Allah'a hamd olsun, diyerek, büyük bir heyecan, samimiyet ve sevinç ile secdeye kapandı."

  (İbn Kesîr, Tefsir, 3/408)


  ALİ İHSAN ER  RAHMETİMDEN ÜMİT KESMEYİN

  39/53-54: De ki : Ey günah işlemekte haddi aşarak kendilerine zulmetmiş kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Muhakkak ki Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O; çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. Öyle ise azap yakanıza yapışmadan Rabbinize dönüp O'na teslim olun. Sonra size yardım edilmez.
  23/118: Şöyle yakar: Rabbim! Affet, merhamet et, Sen merhametlilerin en hayırlısısın.

  İslâm bilginleri bu ayeti, kulun işlemiş olduğu en büyük günahlarını bile affedebileceğinin müjdesi olarak görmüşlerdir. Bu suça teşvik değil, insanların en kötü şartlarda bile Cenâbı Allah'a sığınmak sureti ile af edilebileceklerinin bir kanıtıdır. Şu halde bütün günahlar, hatta şirk (Allah'a ortak koşma) bile Yüce Yaratıcı'nın sonsuz rahmetinin lütfu olarak tövbe ile affedilmektedir.
  Nisa 4/116: " Doğrusu, Allah Kendine şirk koşulmasını asla bağışlamaz."
  ayetinin hüküm ihtiva etmesi, kulun af dilemediği takdirdedir. Yoksa tövbe edildiği zaman Cenâbı Allah'ın affetmeyeceği hiçbir günah yoktur. Ancak kul, aynı suçu bir daha tekrarlamamalıdır.

  TÖVBELERİ ASLA KABUL EDİLMEZ

  3/90: İmanlarının arkasından inkâr yoluna sapmış, sonra da inkârlarında daha da azıtmış kimselerin tövbeleri asla kabul edilmez. Onlar sapıkların ta kendileridir.

  İman ettikten sonra; nankörlük ederek hak ve hakikatten, İslâmiyet yolundan sapanlar ve sonra inkârlarında daha da ileri gidenler için sonsuz kurtuluşlarını sağlayacak tövbe yolu onlara tamamiyle kapatılır. Çünkü onlar, ne yaptığını bilmeyen sapıklardan başkası değildir. Kur'ân inkâr etmeyi adet haline getirenler için kalbin mühürlenmesi ifadesini kullanmaktadır.

  Araf 7/101: ". Allah, inkar etmeyi adet haline getirenlerin kalblerini işte böyle mühürler. " 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Selâmün aleyküm peki haram olan birşeyi yapmış olan birisinin sonradan yaptığı iyiliklerin sevabı olur mu ? 4. 4
  sonradan yaptığı iyiliklerin sevabı olur mu ?
  Sonradan yapılan iyilikler geçerlidir, haram işten de tevbe etmesi gerekir 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Ben arkadas zoruyla zina yapmaya zorlandım suanda cok pismanim.
  Kılacağım namaz kabul olur
  Nasil tovbe ederim
  Yardımcı olurmusunuz 6. 6
  Kılacağım namaz kabul olur
  Nasil tovbe ederim
  Öncelikle böyle arkadaşlardan uzak durmalıyız.
  Gusül aldıktan sonra iki rekat tevbe namazı kıldıktan sonra ellerinizi açın ve bir daha yapmayacağınıza Allaha söz verin. Allah affeder 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Bi arkadaşım sürekli zina yapıyo namzda kılıyo namazı kabul oluyomu bide her zinadan sonra tövbe ediyo kabul olurmu 8. 8
  Kayıtsız Üye
  Bi arkadaşım sürekli zina yapıyo namazda kılıyo üstelik her zinafan sonra tövbe ediyo kabul oluyomudur tövbesş ve namazı 9. 9
  hem namaz kılıp hem zina yapmak çirkin bir davranıştır ama zina yaptığından dolayı namaz kılmamak ve tövbe etmemeke daha kötü.
  İnşallah bir gün onun kıldığı namaz onu zinadan alıkoyar
 10. 10
  Kayıtsız Üye
  zina yapan arkadaşıma sen zina yapmış birisin önüme geçip namaz kıldıramazsın ben geçicem dedim ve eger arkadaşım tövbe etmiş ise ben ona bu sözü söyledigim için günahkar olurmuyum 11. 11

  Cevap: Zina Yapanın Namazı Kabul Olur Mu

  zina yapan arkadaşıma


  Zina yapmış bir insan samimi şekilde tövbe etmiş ise ve tertemiz bir yaşantı seçip ibadetlerini yerine geriyor ise geçmişteki hataları günahları inşallah affedilmiştir.Siz öyle veya böyle ne olursa olsun başka bir insanın günahları ile alay edemezsiiniz sizinn yaptığınız uygun değil günaha girmiş sayılırsınız,arkadaşınızdan helallik alın ve tövbe edin.  Muminem Cevap: Zina Yapanın Namazı Kabul Olur Mu

 12. 12
  Kayıtsız Üye
  Hocam ben zina yaptım ondan sonra gusul abdesti alıp akşam namazini kıldım bu dogru mu bana bir yok gosterin 13. 13
  Kayıtsız Üye
  Selamün aleyküm ben daha hayatımda hiç zina yapmadım bı kızı sevdim ama hayırlı olmadı hala da seviyorum kızın annesi bana aşık oldu benimle zina yapmak istedi bende nevsime hakim olamadım zina yaptım ama. Cinsel ilişkiye girmedim tövbe ettik ikimizde aradan zaman geçti tekrar yaptık tövbe ettik yine aradan zaman geçti yine tekrar her seferinde tövbe ettik ve ben tam teslim olmak istiyorum Allah'a tövbe etsem kabul olurmu dediğim gibi cinsel ilişkiye girmedim bana yardım ederseniz sevinirim 14. 14
  Hocam ben zina yaptım

  Zina yapan bir insan samimi bir şekilde bir daha aynı günahı tekrar etmemek üzere tövbe etmesi gerekir.

  Selamün aleyküm ben daha hayatımda

  Zinaya yaklaşmayın o çok çirkin bir iştir tövbe ettikten sonra tekrar hatayı tekrar edip tekrar tövbe etmek zayıflıktır öncelik ile bağlarınızı koparın o şahısla ondan sonra samimi tövbenizi yapın bir daha tekrar etmemek üzere.

hem zina yapıp hem namaz kılmak,  zina yapan kadın namaz kılabilir mi,  hem namaz kılıp hem zina yapmak,  namaz kılıp zina yapmak,  zina yapan namaz kılabilir mi,  zina yaptiktan sonra namaz kilinirmi,  zina eden namaz kılabilir mi