Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Malign (kötü huylu) tümörlerin özellikleri hakkında bilgi veriniz Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Malign (kötü huylu) tümörlerin özellikleri hakkında bilgi veriniz

  Reklam
  malign (kötü huylu) tümörlerin özellikleri hakkında bilgi veriniz.


  Paylaş
  Malign (kötü huylu) tümörlerin özellikleri hakkında bilgi veriniz Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Tümör, bir diğer adı ile de Ur, genel olarak dokularda gelişen herhangi bir şişliğe, daha sıklıkla kullanılan hali ile de iyi ya da kötü huylu kitlesel neoplazi dokusunun kendisine verilen addır. Tümörlerin temel 3 özelliği vardır. Bunlar:

  • Tümörler amaçsızca ürerler. Çünkü otonomi kazanmışlardır.
  • Tümörlerin üremesinde normal dokulardaki gibi bir sınır yoktur. Yani sınırsızca ürerler.
  • Tümörlerin üremesi herhangi bir kontrol mekanizması (apoptozis vb) ile tam anlamıyla kontrol edilemez. Bu nedenler tümörler kontrolsüzce ürerler.

  Tümör kelimesinin TDK'daki tanımı şudur: "Hücrelerin aşırı çoğalmasıyla dokularda oluşan ve büyüme eğilimi gösteren yumru"
  Bir neoplaziye ur (tümör) denmesinin nedeni, o neoplazinin geliştiği dokuda kendini bir şişkinlik ya da bir yumru olarak gösterebiliyor olmasından gelir.
  Tümör, vücuttaki tüm doku ve organlarda meydana gelebilir. Tümörler benign (iyi huylu) ve malign (kötü huylu) olabilirler. Malign olan tümörlere kanser denir. Benign tümörler kanser değildirler. Kanserler ilerledikçe başka doku ve organlara yayılırlar; buna metastaz denir. Benign tümörler ise yayılmazlar, sadece oldukları yerde büyüyebilir.
  Ayrıca tümörlerin histolojik(doku bilimi) olarak incelenmesi gerekir. Histolojik olarak incelenerek tümörlerin iyi huylu veya kötü huylu olduğuna karar verilir. Bir tümör metastaz yapıyor; yani bulunduğu bölgeden dolaşıma katılarak başka dokularda yeni tümör odakları oluşturuyorsa kötü huyludur. Kötü huylu tümörler de kendi içinde ikiye ayrılır. Epitelyal kökenli kötü huylu tümörlerekarsinoma ya da kanser, mezenkimal kökenli kötü huylu tümörlere ise sarkoma denir.
  Tümörler'de tanı aşamasında klinik görünüm ve hastanın yaşı önem taşır. Genel bir kural olarak tümöral olgular sıklıkla yaşlı bireylerde gözlenir.
  Biyopsi yöntemiyle tümörden alınan doku histopatolojik incelemelerle karakterize edilir.Bu en çok kullanılan yöntemlerden biridir.
  vikipedi

 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Benim babam bu hastalıga yakalandı adanada tedavi görüyor bunun tedavisi mümkün mümalign mezenkimal tümör soruları,  malign (kötü huylu) tümörlerin özellikleri