Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İmam nikahı nasıl bozulur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  elifcandan

  Reklam

  İmam nikahı nasıl bozulur?

  Reklam
  eşimden ayrıldık ama beni imam nikahıyla bosamıyor 1 yıldır ayrı yaşıyoruz.tekrar başkasıyla evlilik yapsam bu nikah geçerli olurmu?


  Paylaş
  İmam nikahı nasıl bozulur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir bayan, nikahlandığı kimsenin dinen eşi konumunda olduğundan, kocası kendisini boşamadıkça bir başka erkekle evlenemez.

  verdiğim konu sizin sorunuza cevap okuyun kardeş

  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  Evlilik öncesi nişan döneminde dini nikah yapıp daha sonra ayrılma durumu olduğunda, erkek kızı boşamazsa kız erkekten nasıl boşanabilir?

  Bir bayan, nikahlandığı kimsenin dinen eşi konumunda olduğundan, kocası kendisini boşamadıkça bir başka erkekle evlenemez.

  Bu durumda yapılacak şey, ya bir şekilde erkeğin boşamasını sağlamak, ya da hakemler kanalıyla aralarını tefrik etmektir.

  Böyle bir durumda erkeğin, sırf kadına zarar vermek amacıyla kadını boşamamakta ısrar etmesi dinen doğru değildir. (Bakara, 2/231).

  Dolayısıyla söz konusu olayda öncelikle sözü dinlenir ilim ve fazilet sahibi bir aracı, erkeğe giderek kendisine hiç de yarar sağlamayan böyle bir nikaha son vermesi gerektiğini, dini nikahın karşı tarafa zarar vermek amacıyla nefsi bir tatmin aracı yapılamayacağını, bunun İslâm'ın ruhuna aykırı olduğunu anlatmalı ve erkeğin boşamasını sağlamalıdır.

  Erkek boşamamakta ısrar ederse, resmi nikah bulunmadığı için mahkemeye de başvurulmayacağına göre, kadın ve erkeğin aileleri bu konuda bir sonuca varmak üzere birer hakem seçerler. Ailelerden biri direnir, hakem seçmezse karşı taraf onun yerine adil ve tarafsız bir hakem seçebilir.

  Seçilen hakemler öncelikle arabuluculuk yaparlar. Lüzûm ve zarûret bulunduğunda eşlerin rızası olmasa bile bu kişileri boşamaya da karar verebilirler.

  Böyle bir boşama gerçekleştikten ve boşanan kadın iddetini bitirdikten sonra nikah kıyarak yeni bir evlilik yapabilir.

  Bu tür olayların yaşanmaması için yapılan akitlerin mutlaka kayıt altına alınıp hukuki güvenceye kavuşturulması elzemdir. Çünkü dindar olduğunu söyleyen gençler ve/veya aileleri resmen tescilin olmadığı durumlarda aralarında akdedildiği ifade edilen akitleri inkar etmekte ve taraflardan biri ve genellikle kız tarafı mağdur duruma düşmektedir.

  Böylece, dinimizin nikahtan gözettiği ulvi gaye gerçekleşmek şöyle dursun, insanlar din adına birbirlerine zulmeder hale gelmektedirler.

  Diyanet İşleri Başkanlığı

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet 3. 3
  Kayıtsız Üye
  hocam

  hem imamnikahi hem resminikahla evlendim fakat ilk gün daha yanima gelmeden baska kadina gitti ve beni istemedigini söyledi aradan 7 ay gecmis nikahi bozun dememe ragmen imam nikahi coktan bozulmus cünkü yaninda kalmamis hicbiseyine yardimcida olmamis zaten bozulmus nikahin dediler fakat ailem bozulmamis diyor hocam lütfen aydinlatirmisiniz beni 4. 4
  Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  hocam

  hem imamnikahi hem resminikahla evlendim fakat ilk gün daha yanima gelmeden baska kadina gitti ve beni istemedigini söyledi aradan 7 ay gecmis nikahi bozun dememe ragmen imam nikahi coktan bozulmus cünkü yaninda kalmamis hicbiseyine yardimcida olmamis zaten bozulmus nikahin dediler fakat ailem bozulmamis diyor hocam lütfen aydinlatirmisiniz beni
  ayrı kalmak yada ilgisiz davranmak
  nikaha zarar vermez,bir erkek karısına
  boşanma sözleri söylemediği sürece nikah akdi devam eder
  ama eşinizin bu davranışlarını değerlendirerek
  isterseniz boşanma talebinde bulunma hakkınız vardır
  Allah (c.c) hakkınızda hayırlar versin 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Hocam,

  Nisanliyken imam nikahi kiydik ve biz ayrildik. Bu imam nikahini nasil bozabiliriz. Yan yana olmami gerekiyormu? Sahitlerde bulunmasi gerekiyormu? Ve erkegin ne soylemesi gerekiyor nikahin dusmesi icin? 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Hocam imam nikahi nasil bozulur? Bir erkegin neler demesi gerekiyor? Ve sahitlerin olmasi gerekiyormu gerekmiyormu? 7. 7
  Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hocam imam nikahi nasil bozulur? Bir erkegin neler demesi gerekiyor? Ve sahitlerin olmasi gerekiyormu gerekmiyormu?
  BOŞAMADA ŞAHİD GEREKLİ MİDİR?

  Gerek kocanın ve gerekse boşama yetkisi alan kadının boşaması sırasında şahit bulundurmak gerekli midir? Başka bir deyimle şahit bulundurmak boşamanın geçerlilik şartı mıdır, yoksa şahitsiz boşama da geçerli midir?

  Boşama konusu mahkemeye gittiği zaman İslam hâkiminin özellikle kadının başvurusu üzerine açılan davada boşanma sebeplerinin bulunup bulunmadığını şahit, bilirkişi, belge, doktor raporu gibi delillere dayanarak değerlendireceğinde şüphe yoktur. Ancak eşin mahkeme dışında kendi başına boşaması durumunda İslâm onun irade beyanını sözlü veya yazılı olarak nikâhlı eşine yöneltmesinin yeterli olduğunu kabul ettiği için, ayrıca şahidin bulunmasına gerek olmaksızın boşamayı geçerli saymıştır.

  Kur'an-ı Kerîm'deki şahid bulundurma âyetine gelince; et-Talak sûresi 2 nci âyette şöyle buyurulur: "Boşadığınız eşleriniz iddetlerinin sonuna yaklaştıkları zaman ya onları iyilikle tutun veya güzellikle serbest bırakın. İçinizden de iki adaletli kimseyi şahit tutun". Bundan bir önceki âyette boşanma ve ric'î talakla boşadıktan sonra eşine dönmeden (ric'a) söz edildiği için, şahit bulundurmanın her iki tasarrufu da kapsayıp kapsamadığı tartışılmıştır.
  Çoğunluk müctehitlere göre, ric'i boşamada eşe dönerken şahit bulundurmak şart değildir. Ancak şahit bulundurma, eşlerin daha sonra dönüşü inkâr etmesi durumunda bir isbat kolaylığı sağlayacağı için müstehap sayılmıştır. Ancak Şâfiîler eşe dönüşte (ric'a) şahit tutmayı vacip görmüştür. Çoğunluk, âyetteki "şahit bulundurunuz" emrini mendup ve müstehap derecesinde yorumlamıştır.

  Nitekim şahitten söz eden âyetten önceki "Onları ya iyilikle tutun ya da güzellikle salıverin" ifadeleri mutlak olduğu gibi "Kocaları onları geri almaya başkalarından daha fazla hak sahibidir." (bk. el-Bakara, 2/228-230; el-Kurtubî, a.g.e., XVI, 104, 105.)

  a
  nlamındaki âyet de mutlak olup, bunlarla ilgili olarak şahitten söz edilmemiştir.
  Diğer yandan eşini hayızlı iken boşayan Abdullah İbn Ömer'e Hz. Peygamber eşine dönmesini emrederken, şahitten söz etmemiştir. (Buhârî, Talâk, 1.)

  Caferîlere göre iki adaletli şahidin huzunda yapılmayan boşama geçerli değildir.
  (es-Sâbûnî, Medâ Hürriyeti'z-Zevceyn, I, 471.)
  Zahirîlere göre şahit bulundurma, talakta ve boşamadan sonra eşe dönüşte gereklidir. Çünkü Allahü Teâlâ talak ve eşe dönüşü zikrettikten sonra iki adaletli şahit bulundurma prensibini getirdi. İbn Hazm (ö. 456/1063) bu konuda şöyle demiştir: "Yüce Allah Talak Sûresi 2. âyette boşama, eşe dönme ve şahit bulundurmanın arasını ayırmadı. Bunun için şahit bulundurma her iki muameleyi de kapsamına alır. Bu yüzden iki adaletli şahit olmaksızın eşini boşayan Allah'ın koyduğu sınırları aşmış olur." (İbn Hazm, el-Muhallâ, X, 251.)

  20. yüzyıl İslam hukukçularından Muhammed Ebû Zehra, Ali el-Hafîf ve Abdurrahman es-Sâbûnî bu konuda Zahirîlerin görüşüne meyletmişlerdir. Boşamada şahit tutmak özellikle kadının hakkını korumak için öngörülmüştür. Bunun yerine tefvîz-i talak (kadına boşama yetkisi verilmesi) ve hakem yolu ile boşama yöntemi geliştirilirse eşler boşama konusunda eşit haklara sahip kılınmış olur. Diğer yandan bir İslâm toplumunda evlenmenin, mehir, nafaka, boşanma gibi karşılıklı hak ve görevler yükleyen muamelelerin belgeye bağlanması ve resmi kayıtlarının tutulması da hakların korunması bakımından önemli bir noktadır. 1917 tarihli Osmanlı Hukuki Aile Kararnamesi bu konuda önemli bir kanun metnidir. Osmanlı Devleti aile hayatının önemli problemlerini bu kanunla ilkelere bağlamış, evlenme ve boşanmanın resmi kayıtlara işlenmesini zorunlu tutmuştur.  ayrıca bkz>>>  İslamda Talak (boşama) 8. 8
  Kayıtsız Üye
  Esim kalcasina dovme yaptirsa ve dovmeci erkek olursa nikah bozulur mu? 9. 9
  mmmmmmmm
  hocam merhaba oncelikle verdiginiz bilgiler icin size tesekkur ederim oncelikle hikayeme soyle baslamak istiyorum yaklasik olaraka 5 yillik bir flort doneminden sonra sartlardan dolayi ben kiz arkadasimla imam nikahi kiydirdik cunku ayni evde beraber yasiyorduk yurtdisinda ogrencilik yapioduk beraber ..turkiyeye geri donduk ben askere gitmek zorunda kaldim daha sonra geldigimde 7 yildan sonra artik beni istemedigini ifade edince bende gayet medeni bi sekilde kendisine biraz kafasini toparlamasi icin sure verdim verdigim surede kendisine iyi gelince bir kac kere yeniden barisip ayrilma karari aliyodu ...en sonunda bana artik benle yapamadigini soyledi ve ustune ustuluk artik gozunun disarda oldugunu farkli bir erkekle evlenip yuva kurmak istedigini ifade etti zaten ben askerden geldikten sonra kendisi arayis icindeymis meger ....ama kararinda pek fazla ciddiyet olmadigim icin kafasini toparlamasi icin yeniden sure verdim bende herzaman guzel yonleri ile hayata bakmayi seven bi insanim
  en sonunda 2 ay once kendisi aradigimda kendisinin artik baska bi iliski icerisinde oldugunu ve onunla evlenmek istedigini ve bendende telefonda bos ol dememi istedi ben demedim ben telefonda beddua ettim canim acidigindan dolayi ama hocam ben askerden geldikten sonra sunu demistim kendisine eger kafani toparlaman icin verdigim sure icerisinde gidip bir baskasi ile gorusursen bir daha sana geri donmem dedim

  anlattigim hikaye gore benim imam nikahim bozuldumu ama yuzune ondan ayrilmak istedigimi ifade etmedim hicbirzaman ama baskasi ile gorusursen sana asla geri donmem dedim bu dediklerime gore benim imam nikahim dustumu hocam


  saygilarimla 10. 10
  aaa
  hocam merhaba oncelikle gecmisimden biraz bahsetmek istiyorum bu sorum icin bana acil olarak cvp veririseniz cok mennun olurum imam nikahli esim aradan yillar gectikten sonra bana telefonda artik hayatinda biri oldugunu ve benden bosanmak istedigini ifade etti bende kendisine benden ayrilip ayrilmayacagi konusunda kafasini toparlamasi icin zaman vermistim lakin kendisi bana ben bir baskasi ile denemek istiorum deyince bende o hiddetle yaptigi hayasizlik ustune beddualar etmeye basladim tabiki agzimdan cok hakaret cikmadi ama kendisinin yaptigi bence apacik nankorluktu ama agzimdan seni bosuyorum bosadim ile ilgili hicbir sekilde sozler cikmadi ama defol git allah belani versin gibi laflar cikti sebebide hayatinda biri oldugu benle imam nikahliyken ..hocam simdi size soruyorum benim imam nikahim dusmus mudur ama kendisi beni artik istemedigini ve 3 kere kendisi bana bos ol dedi o gece telefonda .... ama ben demedim niyetim de kesinlikle bosamak yoktu ona defol git allahin cezasi gibi laflarla ......benim imam nihakim dus musmudur hocam 11. 11
  Kayıtsız Üye

  Cevap: imam nikahı nasıl bozulur?

  Hocam esımın ıkıncı imam nıkahlısıyım gecen hafta tartıştık gorusmuyoruz ben ağır konustum ama bu nıkahtan aılelerımızın haberı yok benı boşaması ıcın benım onun yanındamı olmam gerekeıyor yoksa benım haberım olmadan benı bosayabılırmı Allah rızası ıcın cevap verın çok müşkül durumdayım.


  Muminem Cevap: imam nikahı nasıl bozulur?

 12. 12
  Kayıtsız Üye
  Hocam Allah rızası için cvp verın...eşim başkasıyla hem imam hemde hükümet nıkahlı benımlede sadece imam nikahlı fakat bizim nikahımızdan kımsenın haberı yok 1 haftadır kavgalıyız görüşmüyoruz beni boşaması için yanındamı olmam gerekıyor yola benım haberım olmadan benı bosayabılırmı Allah rızası için cvp yazın müşkül durumdayım Allah razı olsun 13. 13
  Kayıtsız Üye
  Hocam, karıma öfke hali ile istemeden "sana pazartesi günü boşanma davası açıcam" dedim. Bu dini nikahımızı bozar mı, nikahı yinelemek gerekir mi? Teşekkür ederim 14. 14
  Kayıtsız Üye
  Selamün aleyküm hocam, nişanli iken nikah kiyildi fakat iki kisi şahit olmasi gerekiyor diye bildigim için bu nikahın olmadigini o zamanda soylemistim.şimdi ise o kisiden ayrildim o evleneli uzun zaman oldu ben ise evlenemedim.ayrilirkende boş ol demedi.bu durumda nikahin gecerli olup olmadigini öğrenmek istiyorum.o kisiye gidipte bana bos ol de diyede gidemem aradan cok zaman gecti ve demiyeceginide biliyorum.acaba bunun içinmi evlenemiyorum diye de dusunmeden edemiyorum.yardimci olursaniz çok sevinirim.tesekkurlerimam nikahı nasıl düşer,  imam nikahi nasil bozulur,  dini nikah nasıl bozulur,  dini nikah nasıl düşer,  imam nikahı nasıl bozulur diyanet,  dini nikah hangi hallerde bozulur,  nikah nasıl düşer