Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Reflü hastaları nasıl beslenmeli ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Reflü hastaları nasıl beslenmeli ?

  Reklam
  Mide rahatsızlığı olan hastaların kendilerine beslenme listeleri oluşturmaları buna bağlı kalmaları gerekir. Şunu bilmeliyiz ki, artık midemiz hasta ve mideye gidecek her şey kontrol altında olmalı. Sağlıksız ,ağır yağlı, acele şekilde hızlı hızlı hazır gıdalar tüketmek midemize düşman olduğumuzu gösterir. Korumaya muhtaç olan midemizi şu şekilde koruyacağız:

  MİDEMİZİ KORUMAK İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ?

  · Aç kalmak, mide asidini arttıran ve mide içindeki koruyucu tabakaya zarar veren bir durumdur. Özellikle sabah kahvaltısı atlanmamalı, gün içinde ara öğünler ( örneğin meyve) alınarak bir sonraki öğünde aşırı yemenin önüne geçilmelidir. Az, düzenli ve dengeli beslenme ana unsurdur.

  · Midemize ulaşacak ilk besin ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Ayrıca aç karnına alınan alkol veya sigarada mide koruyucu tabakasına büyük zarar vermektedir.

  · Dışarıdan alınan asitli içecekler, portakal veya greyfurt suyu gibi ürünlerin fazla miktarda kullanılması, yine mide içi asidini arttıracak ve mide koruyucu tabakasına zarar verecektir.

  · Yine bilindiği gibi koyu çay, kahve, acılı baharatlı yiyecekler, turşu, yağlı, soslu yemekler, kızartma türü besinler, çikolata benzeri ürünler hem hazmı zorlaştıracak hem de şikâyetlerin artmasına sebep olacaktır.

  · Fazla miktarda ve mide koruyucu ilaçlarla birlikte alınmayan ağrı kesiciler gastrit ve ülser oluşumunda önemli faktörlerdir.

  · Stres, üzüntü, heyecan gibi psikolojik durumlarda bu şikâyetlerin oluşmasında başı çeken nedenlerdir.

  · Yukarıda saydığımız faktörler genel hasta grubuna uymaktadır. Bunun dışında hastalarımız kendilerinde şikâyetlerin artmasına veya azalmasına neden olan yiyecekleri daha iyi bilmeli, her hasta kendine uygun diyeti oluşturmalıdır.

  · Şikâyetlerinizin yoğun olduğu günlerde mümkün olduğunca çiğ sebze ve meyve tüketilmemesi, asitli veya gaz yapan ( turp, lahana, kurubaklagil ) yiyeceklerden uzak durulması önerilir.


  Paylaş
  Reflü hastaları nasıl beslenmeli ? Mumine Forum