Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan İslamın ve İmanın şartları Nasıl Oluşmuştur Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslamın ve İmanın şartları Nasıl Oluşmuştur

  Reklam
  İslam'ın şartları nasıl belirlendi? kısaca bilgi

  İSLÂM'IN ŞARTLARI

  Hz. Peygamber (asm)'in hadisinde belirtilen beş temel ibadet. Resulullah şöyle buyurur:

  "İslâm, beş şey üzerine kurulmuştur: Allah'tan başka ilâh olmadığına, Muhammed'in Allah'ın kulu ve elçisi olduğuna şehâdet etmek; namaz kılmak; zekât vermek, Kâ'be'yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak." (Buhârî, İmân 1, 2; Müslîm, İmân 19, 22; Tirmizi, İmân 3; Nesâî, İmân 13).

  -----------------------------------------


  İMANIN ŞARTLARININ DELİLİ


  “Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkar ederse derin bir sapıklığa düşmüş olur.” (Nisa 136)

  Hazreti Cebrâil: “Ya Muhammed! Îman nedir? Açıklar mısın?” deyince; Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki:

  “Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine ve âhiret gününe îman etmendir. Kadere de, hayrına ve şerrine (hayır ve şerrin Allah’ın takdiri ile olduğuna) îman etmendir.” (Buhârî – Müslim İbni Mâce – Tirmizî – Ebû Dâvûd – Nesâî)


  Paylaş
  İslamın ve İmanın şartları Nasıl Oluşmuştur Mumine Forum

islamın ve imanın şartları nasıl oluşmuştur,  islamın şartları nasıl belirlenmiştir,  imanın şartları nasıl oluştu,  imanın ve islamın şartları,  islamın şartları nezaman belirlenmiştir