Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Hz Ibrahim Akliyla Nasil Allah'i Bulmuştur Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz Ibrahim Akliyla Nasil Allah'i Bulmuştur

  Reklam
  Hz İbrahim'in Allahı Bulması Hikayesi Kısaca

  Hz. Nuh’un vefatı ile Hz. İbrahim arasında iki peygamber (Hz.Hud & Hz. Sâlih) vardır. Bu fasıla (rivayete göre, M.K.) 1143 senedir. Hz. Hud ile Hz. İbrahim arasında da 630 yıllık bir fasıla olduğu bildirilmiştir. Doğum yeri Bâbil kentidir .

  Hz.İbrahim (a.s.)’ın içinde yaşadığı kavim yıldızlara,güneşe tapan bir kavim idi.Hz.İbrahim (a.s.) ise bu kavmin aksine,çevresindeki hadiseleri sorgulama (Güneş’in,Ay’ın ve Yıldızlar’ın Yaratıcı olamayacak bir çok özelliğini görerek ve düşünerek anlama…gibi),doğru düşünme ve tefekkür yoluyla Allah’ın varlığına ulaşmıştır.

  İbrahim aleyhisselam hakkında Allahü Teâlâ « Halil’im » demiştir. Bu da onun Allah’ı arayıp bulmasındandır. Bunun için Kur’an-ı Kerim’de şunlar buyrulmuştur :

  «Böylece biz, kesin iman edenler olması için İbrahim’e göklerin ve yerin melekûtunu gösteriyorduk. Gecenin karanlığı onu kaplayınca bir yıldız gördü, Rabbim budur, dedi. Yıldız batınca, batanları sevmem, dedi. Ay’ı doğarken görünce, Rabbim budur, dedi. O da batınca, Rabbim bana doğru yolu göstermezse elbette yoldan sapan topluluklardan olurum,dedi. Güneşi doğarken görünce de, Rabbim budur, zira daha büyük, dedi. O da batınca, dedi ki : Ey kavmim ! Ben sizin (Allah’a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım » .

  Bu olay resmi olarak bakılırsa Hz. İbrahim’in peygamberlik başlangıcıdır. Bundan sonra Hz. İbrahim Bâbil kavmine Allah’ın emirlerini tebliğ etmeye başladı ve birçok delil gösterdi.  Paylaş
  Hz Ibrahim Akliyla Nasil Allah'i Bulmuştur Mumine Forum