Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Hz. Osman Mushafı Hakkında Bilgi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz. Osman Mushafı Hakkında Bilgi

  Reklam
  Hz Osman mushafı hakkında bilgi kısaca

  MUSHAF-I OSMAN


  Öncelikle Hz Osman'ın özel nüshasına ''Mushaf-ı Osman" dediğimiz gibi, diğer mühim İslam merkezlerine, büyük şehirlere gönderilen nüshalar onun tarafından gönderildiği için, onlara da "Mushafı Osman" denildiği vakidir.
  Bu tâbir insani iltibasa düşürüyor. Sonra Hazreti Osman Kur'an okurken şehit edildiği için, Mushafın üzerine kan lekeleri damlamıştı. Bunun Emeviler tarafından propagandaya vasıta yapıldığını biliyoruz. İşte üzerinde kan lekeli Mushaf büyük bir kıymet ifade ediyordu. Onun için maksadı mahsusla eski bir Mushafın üzerine kan damlatarak ortaya Hz. Osman'ın Mushafı diye çıkaranlar da olmuş, bu itibarla Mushafı Osman bahsi çok güçleşmiş bulunuyor. Hangisidir, seçmek zordur.
  Sonra bir çok yerlerde Mushaf-ı Osman denilip geçiliyor, bu, Osman'ın özel nüshası mıdır, yoksa etrafa gönderdiği nüshalardan mıdır, onlardan ise hangisidir, bu da ayırt edilmeden bırakılıyor. Çünkü bir seyyah veya âlim, eseri görüp geçiyor, hangi nüsha olduğunu uzun boylu tetkike vakit bulamıyor. Onun için Mushaf-ı Osman deyip geçiyor.  Paylaş
  Hz. Osman Mushafı Hakkında Bilgi Mumine Forum