Makale ve Şiirler ve Kişisel Gelişim Yazıları Forumundan Fıkra Nasıl Yazılır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Fıkra Nasıl Yazılır

  Reklam
  Fıkra yazarken nelere dikkat etmeliyiz.

  GÜnlük yaşantımızda hemen hemen herkesin karşılaştığı zevk ile okuduğu bir yazı türüdür. Bu yazı türü gazete, dergi, ergilerde belli bir köşede yayınlanmaktadır. Her gün milyonlarca okura ulaşan fıkra, okuru etkileyen, bilgilendiren bir yazı türüdür.

  Fıkra güncel bir yazıdır. Bu nedenle fıkra yazarı gündeme hâkim olmalıdır. Ülkesinde veya dünyada olup biten olaylardan haberdar olmalıdır, bunun yanında o olaylar hakkında araştırma yapmalı, okumalıdır. Çünkü donanımlı olmadan bir şeyler hakkında konuşmak veya yazmak doğru olmaz. Hem yanlış bilgi sunmamak adına hem de güvenilirliği yitirmemek için bu ön koşuldur.
  • İlgi çekici konulara değinilmesi okunurluğu artıracaktır, gündemi meşgul eden konular dışında da fıkra yazılabilir. Belirli günlere değinilebilir, önemli isimler hakkında yazılabilir veya moda, sanat hakkında da fıkra yazılabilir.
  • Fıkralarda duygulardan çok düşünce, fikir ön planda olmalıdır.
  • Fıkra yazarı hangi konuda olursa olsun objektif yani tarafsız olmalıdır. Bir durum hakkında kendi yorumlarını sunmak yerine olayı genel bir çerçeveden yorumlamalı ve ona göre açıklık getirmelidir.
  • Konuya farklı bakış açıları ile yaklaşılmalıdır, bu durum hem okura tek bir görüşü dayatmamayı sağlar hem de farklı bakış açıları sunarak düşüncelerine kolaylaştırır. Ancak konuyu ele alırken okuyucuya kanıtlama veya kanıksatma zorunluluğu duyulmamalıdır. Okuyucu fıkrada sunulan bilgiyi almalı; yorumlaması okura bırakılmalıdır.
  • Fıkra yazarının üslubu sade olmalıdır. Herkesin anlayabileceği kelimeler kullanarak yazısını şekillendirmelidir. Açık, anlaşılır bir üslup hem kolay anlaşılır hem de etkileyicidir.
  • Yazar fıkrasında atasözleri ve deyimleri kullanırsa, vecizelere yer verirse metnini sağlamlaştırmış olur.  Paylaş
  Fıkra Nasıl Yazılır Mumine Forum