Makale ve Şiirler ve Kişisel Gelişim Yazıları Forumundan Deney Raporu Nasıl Yazılır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Deney Raporu Nasıl Yazılır

  Reklam
  Deney raporu nasıl hazırlanır

  Deneyin sonuç belgesi diyebileceğimiz Deney raporları; deneyde ne yaptığınızı, ne öğrendiğinizi ve deneyin sonuçlarının ne olduğundan bahseden bir rapordur.
  Eğer elinizde bir taslak yoksa burada örnek bir deney raporu taslağı bulabilirsiniz ve hazır pdf formatında indirip çıktısını alıp kullanabilirsiniz. Şimdi ise size bir deney raporunda bulunması gereken başlıkların açıklamalarından, nereye ne yazmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.
  Başlık Sayfası:
  Bütün deney raporlarında başlık için ayrı bir sayfa bulunmaz. Ancak eğitmeniniz istediyse; şunları içeren tek bir sayfa oluşturunuz.

  • Deneyin adı
  • Senin adın ve varsa deneyde birlikte çalıştığınız arkadaşlarının adı
  • Eğitmenin adı
  • Deneyin yapıldığı veya raporun sunulduğu tarih

  Başlık
  Başlık sizin ne yaptığınızı ifade eder. Deney yada araştırmanın özünü kısa ve öz bir şekilde (10 kelime veya daha az olması istenir) ifade eder. Başlığınızda “bir”, “çok” vb. kelimeleri kullanmaktan kaçının ve mümkün olduğu kadar anahtar sözcükleri kullanın.
  Güzel bir başık örneği olarak “Ultraviyole Işığın Boraks Kristalinin Büyüme Hızı Üzerindeki Etkileri”
  Açıklama / Amaç
  Genellikle deneyin amacını ve ne yapılmak istendiğini açıklayan kısa bir yazıdır. Bir cümle ile de hipotez belirtilir.
  * Hipotez, bilimsel yöntemle olaylar arasında ilişkiler kurmak ve olayları bir nedene bağlamak üzere tasarlanan ve geçerli sayılan bir önermedir, varsayımdır.
  Bazen bir açıklama yaparken birçok bilgiyide vermek gerekebilir; kısaca deneyin nasıl yapıldığı, deneyin bulguları, araştırmanın sonuçları, daha önce yapılmış benzer birçok çalışma gibi. Ancak bütün bunlardan bahsetmek yerine deneyde yapmayı, bulmayı hedeflediğiniz noktayı ya da neden yaptığınızdan özetle bahsetmeniz yeterli olacaktır.
  Teorik Bilgi
  Deneyinizin konusuna uygun, deneyinizde kullanacağınız işlemlerin teorik bilgisinden bahseden bir paragraflık yazıdır. Teorik bilgi çok detaylı olabilir bazen ama siz o bilgiler arasından direkt olarak sizin deneyinizle ilgili kısmı alıp kullanınız.
  Malzemeler
  Deneyde kullanacağınız gerekli bütün malzemeleri yazın.
  Metod / Deneyin Yapılışı / Prosedür
  Bu bölümde deneyde kullanacağınız özel bir metot varsa adını ve sırasıyla işlem metodun basamaklarını yazmanız ve ardından da deneyin yapılışı anlatılmalıdır. Deneyinizin yapılışını paragraf halinde değil de liste halinde yazarsanız daha akılda kalıcı ve uygulaması daha kolay olur. Ayrıca burada dikkat etmen gereken bir diğer nokta da yeteri kadar detaylı açıklama yapman gerektiğidir.
  Veri
  Deneyiniz de elde ettiğiniz rakamsal verileri yazdığınız kısım. İsterseniz bu verileri bir tablo halinde de yazabilirsiniz. Burada sadece gerçek veriler yazılır, bu verilerin ne anlama geldiği vs şeklinde ki açıklamalar bu bölümde yapılmaz.
  Hesaplama / Analiz
  Veri bölümüne yazdığını rakamsal veriler ile yaptığınız matematiksel hesaplamaları yazdığınız bölüm.
  Grafik / Tablo
  Rakamsal veriler ve hesaplamaları sonucu oluşturacağınız grafikleri veya tabloları bu bölüme yazarsınız. Bazen grafikleriniz için özel grafik defterleri kullanmanız gerekebilir. Bu durumda orda çizdiğiniz grafiği kesip kendi raporunuza eklemeniz daha sonra sizin için büyük kolaylık olacaktır.
  Bir grafik oluştururken ölçüm birimlerini yazdığınızdan emin olun.
  Sonuç
  Rakamsal verilerinizi kullanarak gerekli matematiksel işlemleri yaparak elde ettiğiniz sonuçların ne anlama geldiğini anlattığınız bölümdür. Hipoteziniz kabul edilip edilmediğini, bunun ne anlama geldiğini yazarsınız.
  Yorum / Tartışma / Öneri
  Deney sürecini yorumladığınız, sonucun olumlu veya olumsuz olmasının sebeplerinden bahsettiğiniz, yanlış yaptığınızı düşündüğünüz noktaları tartıştığınız ve ya beklemediğiniz dış etkenlerin etkilerini yazdığınız ve varsa daha sonra kullanmak için ya da bu deneyi daha sonra yapacak olanlar için önerilerinizi yazdığınız kısımdır.
  Bunları isterseniz ayrı ayrı başlıklar altında da yazabilir ve ya farklı paragraflar halinde tek başlık altında da yazabilirsiniz
  Referanslar
  Deneyin amacını, teorik bilgiyi yazarken veya başka bölümlerde de dış kaynaklardan yararlandıysanız hangi kaynaklardan yararlandığınızı tam olarak belirtmeniz gereken bölümdür.
  Bunların haricinde birde isterseniz en son sayfanın en alt kısmına isterseniz ilk sayfanın en üstüne isminizi eklemeyi unutmayın.


  Paylaş
  Deney Raporu Nasıl Yazılır Mumine Forum