Makale ve Şiirler ve Kişisel Gelişim Yazıları Forumundan Deneme Nasıl Yazılır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Deneme Nasıl Yazılır

  Reklam
  Deneme yazılışı aşama aşama nasıl olur kısaca

  Deneme düşünce yazıları grubuna giren bir yazı türdür. Her türden konunun (genellikle güncel olanlarının daha çok tercih edildiği) ileri sürülen düşünceyi kanıtlama gereği duymadan samimi, açık ve anlaşılır bir dille işlendiği yazı türüne deneme denir. Bir başka deyişle deneme yazarı ''ben böyle düşünüyorum, katılıp katılmamak size kalmış'' der. O yüzden düşüncelerini kanıtlamaya çalışmaz. Daha çok günlük konuşma diline yakın bir dil kullanır.
  Deneme yazmak isteyen bir kişi öncelikle yazı planı yapmalıdır. Yazı planı demek yazının giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinde nelerden bahsedileceğinin, bunlarla ilgili olarak kullanılacak örnek, benzetme ve alıntıların daha önceden tespit edilmesi demektir. Bu daha çok giriş, gelişme ve sonuç bölümünde bahsedilecekleri soru cümleleri olarak tespit ederek yapılabilir. Yazı planının yapılabilmesi içinse üzerinde söz söylenebilecek bir konu gerekir.
  Eğer konu önceden verilmişse direkt olarak yazı planına başlanabilir. Diğer türlü okuyucunun ilgisini çekecek daha çok güncel veya güncelliğini her daim koruyan konuları seçmek uygundur. Planlama yaparken mutlaka verilecek mesaj yani yazının ana fikri tespit edilmelidir.
  Düşünce yazılarının hemen hepsinde ana fikri vermenin üç yolu vardır. Birincisi yazının giriş bölümünde verip devamında bunu açıklayan, destekleyen ayrıntılarla devam edilir. İkinci yol giriş ve gelişme bölümlerinde düşünceyi destekleyen ifadelerle yazıyı başlatıp sonuç bölümünde bir veya birkaç cümleyle ana fikir verilir. Ya da yazının geneline yayarak okuyucunun yorumuna bırakılır. Bu üç yöntemden hangisini kullanacağınızı seçerek işe başlayabilirsiniz.
  Paylaş
  Deneme Nasıl Yazılır Mumine Forum