Makale ve Şiirler ve Kişisel Gelişim Yazıları Forumundan Compare and Contrast Essay Nasıl Yazılır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Compare and Contrast Essay Nasıl Yazılır

  Reklam
  Compare and contrast essay yazılışı

  İngilizce Essay Yazmaya Giriş

  İlk önce essay nedir sorusuyla başlayalım. Üniversite düzeyinde essay genellikle verilen bir konuda yazdığınız giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan, o konuyu çeşitli yönleriyle tartışıp ele alan bir ya da iki sayfalık kompozisyondur.
  İyi bir essay yazabilmek için öncelikle kazanmış olmanız gereken birtakım beceriler vardır. Bunların ilki düzgün İngilizce paragraflar yazabilmektir çünkü bir essay ancak onu oluşturan paragraflar kadar iyidir. İkinci olarak da genel anlamda İngilizce writing yazma konusunda fikir sahibi olmanızda fayda var. Bu iki temel noktaya ek olarak, kelime dağarcığımızı genişletmek için genel okumalar yapmak ve yazı yazacağımız konuyla ilgili essay örnekleri incelemek de işimizi kolaylaştıracak tekniklerdir.
  Essay yazımıyla ilgili bu temel noktaları hallettikten sonra bir gerçek hayat örneği üzerinden essay yazımını açıklayalım. Belli konular sık sık öğrencilerin karşısına gelir. Bunlardan birisi büyük şehirlerdeki trafik sorunları diğeri de nükleer enerjinin fayda ve zararları. Daha güncel ve genel olması sebebiyle nükleer enerji kullanılsın mı kullanılmasın mı konulu bir yazı yazalım. Karşımızda da şu talimat olsun:
  With the advances in technology and manufacturing, countries need ever increasing amounts of energy. Some think of nuclear energy as a solution to these growing demands for energy. However nuclear energy has its pros and cons. What do you think? Should countries invest in nuclear energy? Discuss.
  Bu durumda bizden beklenen nükleer enerji kullanımıyla ilgili artı ve eksileri belirten bir essay yazmamız. Yazmaya başlamadan yapılacak en önemli şey konuyu dikkatlice okuyup tam olarak anladığımızdan emin olmak (off-topic olmayın yani). Konuyu tam anlamadan, konu dışı essay yazmak sık yapılan bir hata.
  İngilizce Essay Yapısı

  Türü ne olursa olsun essaylerin genelde takip ettiği bir taslak vardır. Bu bağlamda genel essay yapısını şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Giriş paragrafı (Introduction), 1 adet
  • Gelişme paragrafı (Developmental paragraphs), 1-3 adet
  • Sonuç paragrafı (Conclusion), 1 adet

  Giriş paragrafıyla konuya giriş yapılır. Giriş paragrafları tez cümlesi (thesis statement) denilen ve konuyla ilgili fikrimizi belirten cümleyi içerir. Daha sonra konuyla ilgili elimizdeki argümanlara ve süreye göre 1, 2 ya da 3 gelişme paragrafı yazabiliriz. Son olarak da sonuç paragrafımızda yazımızı özetleyip, konuyla ilgili görüşümüzü belirtiriz.
  İngilizce Essay Taslağı Hazırlamak (Essay Outline)

  Essay yazmayla ilgili iyi uygulamalardan birisi, essay yazmaya başlamadan önce yazacağınız kompozisyonu kafanızda şekillendirip kabaca bir taslak oluşturmaktır. Öncelikle bu taslağı oluşturup not edin. Daha sonra ise bu taslağa uygun şekilde essayinizi yazmaya başlayın.Nükleer enerji konulu yazımız için bir taslak hazırlayalım.

  Giriş paragrafı: artan enerji ihtiyacı, nükleer enerjinin potansiyeli var, bence zararlı, bunun yerine sürdürülebilir enerji kaynakları kullanılsın (tez cümlesi / thesis statement)
  İlk gelişme paragrafı: nükleer enerjinin avantajları, kömürden ve hidroelektrikten daha iyi ve etkili
  İkinci gelişme paragrafı: ancak tehlikeli mesela Çernobil, mesela Fukuşima. sürdürülebilir enerji daha iyi (güneş, rüzgar, dalga). bunlara yatırım yapılsın
  Sonuç paragrafı: nükleer enerji — bazı avantajları var ama çok tehlikeli, sürdürülebilir enerjiye yatırım.
  Taslağımızı isterseniz bir de İngilizce yazalım

  Introduction: growing demand for energy, nuclear energy can meet it, I think it is dangerous, use sustainable energy sources instead
  Development 1: advantages of nuclear energy, better than coal or hydroelectricity
  Development 2: yet dangerous, i.e. Chernobyl and Fukushima disasters, invest in sustainable energy (wind, solar, wave) instead
  Conclusion: nuclear energy — has some advantages yet very dangerous, invest in sustainable energy

  Taslağınız da hazır olduğuna göre artık yol haritanızı biliyorsunuz. Bu aşamada yapmanız gereken yukarıdaki taslağı kullanarak 4 paragraflık bir essay yazmak.

  Bu essayi yazarken yazı bütünlüğünüz ve yazınızın akışı için geçiş ifadeleri ve bağlaçlardan (transitional phrases and conjunctions) faydalanmayı unutmayın. Geçiş ifadeleri yazınızdaki trafik işaretleri gibidir, okuyucu yönlendirir ve metnin bütünlüğüne katkıda bulunurlar. Mesela sonuç paragrafına başlarken “to conclude / in conclusion / finally / in summary” gibi ifadeler kullanmak ya da iki farklı görüşü karşılaştırırken “on the one hand …… on the other hand” demek bu tür kullanımlara örnektir.  Paylaş
  Compare and Contrast Essay Nasıl Yazılır Mumine Forum

compare and contrast essay nasıl yazılır,  comparecontrast essay turkce