Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Bayanlar muayyen zamanlarında mezarlık ziyareti, türbe ziyareti yapabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bayanlar muayyen zamanlarında mezarlık ziyareti, türbe ziyareti yapabilir mi?

  Reklam
  SORU: Bayanlar muayyen zamanlarında mezarlık ziyareti, türbe ziyareti yapabilir mi? Yaparsa herhangi bir şey garekir mi?

  CEVAP: Kabirleri ziyaret etme adabı içerisinde abdestli olmak ve oralara girerken oranın halkına selam vermek vardır. Ancak bunlar adaptandır, sünnettir. Yapıldığı takdirde güzel olan davranışlardandır. Herhangi bir zorunluluk değildir. Şu durumda kişi abdestsiz olarak da kabirleri ziyaret edebilir. Abdestsiz olan kişiye “sen ziyaret etme” denilmez. Âdetli kadın da kabir ziyareti yapabilir. Ona da “sen ziyaret etme” denilmez.

  Kabirlerin başına varıldığında yüksek sesle ağlanması, yaka paça yırtılması yahut dinen hoş olmayan davranışlar yapılması… işte bunlar dinimizce kabir ziyaretlerinde yasaklanmış olan şeylerdir.

  Adabına uydukları takdirde kadınlar da muayyen günlerinde kabirleri ziyaret edebilirler. Herhangi birşey de gerekmez. Hele kabirlere kurban kesmek veya günümüzde yapıldığı gibi bazı şeyleri yapmak çok sakıncalıdır.

  .bayrampasamuftulugu  Paylaş
  Bayanlar muayyen zamanlarında mezarlık ziyareti, türbe ziyareti yapabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bilgilendirme için Allahım razı olsun..adetli kadın kabir ziyareti yapabilir mi,  adetli kadın türbe ziyareti yapabilir mi,  kadınlar adetliyken kabir ziyareti yapabilir mi,  adetli kadın mezar ziyareti yapabilir mi,  hayızlı kadın kabir ziyareti yapabilir mi,  hayızlı kadın türbe ziyareti yapabilir mi,  kadınları özel günlerde mezar