İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Sözlük Ve Dini Terimde Kurbanın Anlamı,Kurban Nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sözlük Ve Dini Terimde Kurbanın Anlamı,Kurban Nedir?

  Reklam
  Sözlükte yaklaşmak, Allâh’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.


  Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş, hemde Cenab-ı Hakka yaklaşmış olur.


  Kurban ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri yerine getirilmektedir. Kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.


  Kurban Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise sünnet-i müekkededir.
  Dini kaynaklarda Peygamber efendimizin kurbanını daima kestiği ifade edilmektedir.


  Diyanet İşleri Başkanlığı  Paylaş
  Sözlük Ve Dini Terimde Kurbanın Anlamı,Kurban Nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Kayıtsız Üye
  Reklam
  teşekürler 3. 3
  kurbanın sözlük anlamı: Yakınlık demektir.

  Dini terim olarak Kurban keserek Allaha yaklaşmaktır 4. 4
  Kurban kesmenin sözlük anlamı Allah'a yaklaşmaktır.Kurban kesmek islamın şartlarından değildir bir Müslümanın dini bir görevidir,maddi durumu müsait olan bir insan Kurban bayramında kurban keser.kurban sözlük anlamı,  kurbanın kelime anlamı,  kurbanın sözlük anlamı,  kurbanın anlamı,  kurban kelimesinin anlamı,  kurban kelimesinin sözlük anlamı,  kurban kelime anlamı