İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Kurban kesilecek sığır cinsi hayvanın iki yaşını doldurmuş olması şart mıdır? Şart is Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kurban kesilecek sığır cinsi hayvanın iki yaşını doldurmuş olması şart mıdır? Şart is

  Reklam
  Kurban kesilecek sığır cinsi hayvanın iki yaşını doldurmuş olması şart mıdır? Şart ise, hicri takvime göre mi yoksa miladi takvime göre mi hesap edilecektir?

  Kurbanlık hayvanların yaşı hicri yılına göre hesaplanır. Örneğin, 2007 yılı kurban bayramının birinci günü doğan bir büyük baş hayvan, 2009 yılında kurban bayaramının ikinci günü iki yaşını dolduracağı için bayramın ikinci günü kurban edilebilir.

  Kurban, Koyun-keçi, sığır-manda ve deveden olur. Bunlar dışında kalan hayvanlardan kurban olmaz. Bu üç cins hayvanın hem dişisinden, hem de erkeğinden kurban olur. Koyun ve keçi bir yaşını, sığır iki yaşını, deve ise 5 yaşını doldurmadan kesilmemelidir. Bu yaşlar, yaklaşık olarak bütün mezheplerin ortak görüşüdür. (bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/315) Ancak Hanefî ve Hanbelî mezhebine göre, 6-7 aylık kuzu yavrusu, bir yaşındaki gibi cüsseli ve gösterişli ise, kurban olarak kesilebilir. Keçinin ise bir yaşını doldurması şarttır.

  Bir koyun ve keçi yalnız bir kişi adına kurban edilebilir. Sığır cinsinden bir hayvanı veya bir deveyi, bir kişi kurban edebileceği gibi, 7`ye kadar (yedi de dahil) kişi de ortaklaşa kurban edebilirler.

  “Fetava’l-Ezher’de de Kurban hayvanlarının belirlenen yaşının tevkifî (Hz. Peygamber-a.s.m- tarafından tespit edilmiş) olduğundan bu konuda farklı yorumlara yer olmadığı belirtilmiştir. (bk. Fetava’l-Ezher-Şamile- 1/79)

  Çağdaş alimlerin fetvası da şu merkezdedir: Bir hayvanın kurban olabilmesi için, koyun cinsinden en az 6 aylığı bitirmiş, keçilerden en az bir yaşını bitirmiş, sığır türünden en az iki yaşını bitirmiş, develerden de en az beş yaşını bitirmiş olmaları gerekir. (bk. Fetva’l-leceneti’l-muasıra li’l-buhusi’l-ilmiyet ve’l-ifta-Şamile- 13/447)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Kurban kesilecek sığır cinsi hayvanın iki yaşını doldurmuş olması şart mıdır? Şart is Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kurban kesilecek sığır cinsi hayvanın iki yaşını doldurmuş olması şart mıdır? Şart ise, hicri takvime göre mi yoksa miladi takvime göre mi hesap edilecektir? 3. 3
  sığır ve mandayı kurban edebilmek icin 2 yasinda olmasi lazim çünkü 2 yaşından küçük sığır büyükbaş hayvan sayılmaz.

sığır ve mandayı kurban edebilmek icin kac yasinda olmasi lazim,  büyükbaş hayvanların sığır cinsinden kurban edilebilmesi için kaç yaşını doldurması gerekir,  sığır cinsi kurban edilebilmesi kaç yaşını doldurmuş,  sığır ve mandaların kurban edilebilmesi için kaç yaşini doldurulmuş olması garekir