Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Fetva nedir, Nerede kullanılır, Fetvayı kimler yazar? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Fetva nedir, Nerede kullanılır, Fetvayı kimler yazar?

  Reklam
  SORU: Fetva nedir? Nerede kullanılır? Neden kullanılır? Fetvayı kimler yazar?


  CEVAP:
  İslam Dini’nin günlak hayatı tanzim eden kurallarına FIKIH adı verilir. Fıkıh, takdir edilebileceği gibi büyük bir ilim dalının adı olmaktadır. Normal bir fıkıh ilmi, ancak 2000-3000 sayfaya sığdırılabilecek kadar geniştir. Bu denli geniş bir ilimden mesela namazda burnu kanayanın ne yapacağına dair küçük bir bölümü çıkarmak bir ehliyeti gerektirmektedir. Bunun için bu işi yapabilecek kadar uzmanlığı olanlara ihtiyaç hissedilmiştir. Bunu yapanlara da FETVA EHLİ anlamında MÜFTİ denmektedir. Aslında fetva, önceden yazılıp çizilmişleri ihtiyacı olana ulaştırmaktır. Bizim burada yaptığımız ise bu bile değildir. Biz, bunu yapanların yani ulemanın sekreterliğini yapmış oluyoruz. Yoksa fetva, başlı başına büyük bir ilim gerektirmektedir. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Fetva nedir, Nerede kullanılır, Fetvayı kimler yazar? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Müslümanlar doğru hareket edip haram ve günaha bulaşmadan Allahu tealanın rıza göstermiş olduğu şeyleri yapabilmek için ilim ehlinden görüşler alınır bunlara fetva denir. 3. 3
  Fetva ne demek kısaca açıklar mısınız?

  Fetva İslam hukukuyla ilgili bir sorunun veya konunun dini hukuk kurallarına göre çözüme kavuşmak amacı ile islam halifesi veya yetkili merci (müftü) tarafından verilen hükme veya yanıta denir. Fetva veren kişiye müftü denir. İslam hukuku metodolojisinde müfti, müctehid anlamında kullanılmıştır.

  Fetva, ictihada göre daha özel bir anlam taşır. Çünkü ictihad herhangi bir soru sorulsun veya sorulmasın fıkhı hükümleri kaynaklarından çıkarmak anlamına gelirken, fetva gerçek veya muhayyel bir soruya verilen cevaptır. Gerçek fetva, ictihad şartları ile birlikte diğer şartları da taşıyan müctehid tarafından verilir.

  Bir kimse muhtaç olduğu İslâmî bilgileri ya kaynaklarından bizzat alır.